Feb. 1914.] Tactische oefening op de Kaart. Voor wat betreft vorm en wijze van uitgifte van deze bevelen meen ik te mogen verwijzen naar de beschouwingen op bladzijde 974 van de September aflevering van 1912, en zal ik volstaan met het aangeven van de door Overste A. genomen maatregelen. Alvorens hiertoe over te gaan, zullen we even nagaan welke cten van bevelen moesten worden voorzien en waar deze zich om 12 uur bevonden. Vakcommandanten (in de vakken), cmdt. Algenreene reserve (N. rand kampong, Zuid van Badaraksa), cmdten der beide helften der 3e compagnie (resp. op topje, zuid van Marioek 3 en in kam pong, Zuid van Tjibeureum 7), cmdt. cavalerie (te Tjitjapar), cmdt. mitrailleurs (te Pasirgadoeng), cmdt. Artillerie (West van Djelegong), cmdt. Genie (bij Algemeene reserve), chef Geneeskundige sectie (op Hp. v. bij paal 19), cmdt. bagagetrein (te Djati 1) en ten slotte de van Tjimahi in opmarsch zijnde karren en draagpaarden met munitie). Achtereenvolgens worden nu de volgende maatregelen, middels mondelinge, telefonische (patrouilletelefonen en seinposten) en schriftelijke bevelen bekend gemaakt, genomen le. Algemeene reserve, vakreserve linkervak, Genie, voor zoover niet bij de brug te Tjipatat 2, en Artie nemen opnamestelling in de lijn Tjisaat 2Pantjir. 2e. Hp. V. opheffen en marcheeren naar Tjibodas 1, waar nadere bevelen afwachten. 3e. Cav. blijft op Zuidoever Tjitaroem, vertraagt eventueel door vijand ondernomen evenwijdige vervolging over Genteng 2, stelt na oever-verwisseling van het detnt. opmarschrichting vijand vast en bericht daaromtrent middels de spiegels naar op Lagadar te vestigen seinpost. 4e. De halve compagnie bij Tjibeureum 7 naar bamboebosch, West van Bab. Djati 3, tot steun overtocht bij Tjipatat 2. 5e. Bezetting rechtervak in topje bij Marioek 3, mitrailleurs en bezetting linkervak in onderling verband sprongsgewijze terug op Tjapatat 2, waar nadere bevelen zullen volgen. 6e. Cmdt. bagagetrein terug op Leuwigadjah. 7e. Munitie gevechtstrein te Leuwigadjah aanhouden, of, zoo deze plaats reeds is gepasseerd, daarop terug. Met uitzondering van die voor de Cavalerie, zullen bovenaange- geven maatregelen wel geen nadere toelichting behoeven. De Ca valerie werd op den Zuidoever gelaten, voornamelijk om te kunnen vaststellen of vijandelijke afdeelingen oprukken in de richting Ba- toedjadjar. Ging alles op den Noordoever terug, dan zouden nl. die bewegingen gemakkelijk door den vijand zijn te versluieren. Overste A. begeeft zich, zoodra de troepen der voorste linie terug gaan, naar Tjisaat 2 om daar den verderen terugtocht te regelen. Het liefst zal hij standhouden in de opnamestelling totdat de 170

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 82