Feb. 1914.] Tactische oefening op de Kaart. niet voor 7 n.m. zijn te bereiken. (De achterhoedecavalerie van de brigade passeert dat punt om 7.30 n.m.) Het is echter niet waarschijnlijk, dat de vijand dezen marschweg zal kiezen, althans niet met het doel nog dien zelfden dag de terug trekkende brigade verliezen toe te brengen. (Het is om 7. n.m. reeds donker). Overste A. neemt dan ook zijn maatregelen in hoofdzaak met het oog op het voortzetten van de vervolging over Lagadar en Tjibodas 1. Dat echter de mogelijkheid van een opmarsch over Batoedjadjar wel degelijk ook werd overwogen, is reeds gebleken door het achter laten van de cavalerfe. Een blik op de kaart doet zien, dat tusschen Djati 1 en Tjimahi,. voor een achterhoedestelling geen hervorragende weerstandslijn is te vinden. Door echter den Noordoostelijken uitlooper van den G. Lagadar te bezetten, zal de vijand opnieuw tot ontwikkeling kun nen worden gedwongen, terwijl door het dirigeeren van 1 compagnie naar Melong 1 (over Tjigoegoer Hilir) kan worden voorkomen dat de vijandelijke cavalerie, althans zonder een grooten omweg te maken,. Tjimahi bereikt. Ook nu is van het uitgeven van een verzamelbevel geen sprake en zal den commandanten der onderdeelen afzonderlijk worden medegedeeld wat van hen verlangd wordt. Overste A. reed van Tjisaat 2, toen de opnamestelling moest worden prijsgegeven, in galop naar de brug en gaf, daar aangekomen, al dadelijk enkele bevelen. De Art. en 1 compagnie worden al da delijk met de mitrailleurs gedirigeerd naar bovenbedoelden uitlooper van den Lagadar, met opdracht daar stelling te nemen en het opdrin gen van den vijand in de richting kmpg. Lagadar te vertragen. Een tweede compagnie werd gezonden naar Tjibago 6 met op dracht de uit de stelling op den Lagadar terugtrekkende troepen op te nemen. Aan deze compagnie werd de Genie toegevoegd om, voor zoover noodig, het naar die kampong en verder Noord loopend pad te verbeteren. Een derde compagnie ging met het reeds besproken doel naar Melong 1 De laatste compagnie werd ook naar den Lagadar gedirigeerd. De trein terug op Tjimahi (ook de karren van den gevechtstrein). De telefoonlijn Djati 1—Tjimahi oprollen tot driesprong N. W. van kampong Lagadar. Het spreekt wel vanzelf, dat overste A. den brigadecommandant den heelen dag op de hoogte hield van den toestand. Om 3.30 n.. m. verzendt overste A. het volgende bericht: No. Verzending: 2e Brigade, G. Lagadar. detachement overste A. 201213. 3.30 n. m.. 172

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 84