Boekaankondiging, Defensie nan Insuiinae. Generaal j. Ph. Ermeling, oud Geniechef in Ned. Indië, zond ons een korte brochure (niet in den handel) naar aanleiding van de verhandeling van kolonel de Greve over het rapport van de staats commissie voor de verdediging van Ned. Indië. Het is bewonderenswaardig, dat de generaal, die al een zeer hoogen leeftijd heeft bereikt, nog immer met rustelooze belangstelling de groote vraagstukken van den dag volgt, ze bestudeert en er een oplossing voor zoekt. Daar gebrek aan ruimte een uitvoerige bespreking niet toelaat, willen wij volstaan met het aanstippen van den inhoud der brochure. Generaal Ermeling ontvouwt in eenige beschouwingen zijn ideeën over de wijzigingen, die in het plan van den kolonel zouden kunnen worden gebracht. De voornaamste daarvan zijn: schepen van 17000 ton inplaats van 21000 ton, de kosten van aanschaffing moeten door Nederland gedragen worden, de positie bij de Zutphen eilanden moet er een zijn, waaruit een maritieme guerilla gevoerd wordt, een maritiem etablissement is daardoor in die positie niet noodig, misschien de zware dammen tot vorming van een bassin ook niet, terwijl ook de versterkingen op den wal kunnen vervallen. De verkregen besparing moet worden aangewend om de bestaande verdedigingswerken te Batavia, Bandoeng, Soerabaja en Tjilatjap te behouden en op andere wijze dan door militievorming van Europeanen het leger te versterken. Na nog eenige beschouwingen over deze versterking volgens des generaals ideeën, eindigt ZHEG met een woord van hulde aan den kolonel over zijn waardevolle studie over het defensievraagstuk. Red. De Topografische dienst in lied. Indie In het Novembernummer van „de Indische Gids" heeft de Kapitein J. C. Lamster den tegenwoordigen toestand van den topografischen dienst besproken, waarbij hij tot de conclusie komt, dat ingrijpende maatregelen noodig zijn om verdere ontbinding van dien dienst te voorkomen. 174

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86