Schriftelijke vragen gesteld bij het [Feb. 1914. Duiische taal. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen (lMuur); I. De viering der eeuwfeesten te Batavia. II. De gezondheidstoestand op Java. Java als woonplaats voor Europeanen. Invloed van het klimaat. Kust en bergstreken. Bijzondere oorzaken van ziekten voor Europea nen. Invloed van de levenswijze. Hygiëne voor Europeanen. De Inlander, zijne levenswijze, huisvesting enz. uit een oogpunt van hygiëne. Zijne begrppen over hygiëne, zijne houding tegenover de Europeesche geneeskunde. Invloed van godsdienst en bijgeloof. Maatregelen ter beteugeling van heerschende ziekten. De jongste kamerzitingen in verband met den Indischen geneeskundigen dienst. III. De wereldvrede. Voorloopers van de vredesbeweging (Bertha von Süttner c. s.), Verschillende wijzen waarop men den wereldvrede denkt te bereiken of te naderen (algemeene ontwapeningverplichte arbitrage-beper king der krijgstoerustingen). Het manifest van den czaar in 1898 de ontwapeningsillusiehoe opgenomen. De le vredesconferentie (1899), haar arbeid (regeling van de arbitrage, instelling van het permanente hof van arbitrage). De 2e vredesconferentie (1907), haar arbeid (codificatie van de rechten en verplichtingen van neutra len). Onjuiste publieke meening over werkkring en nut der vredes conferenties. Onrijpe uitingen in de pers. Het denkbeeld Roosevelt (1910), executie der vonnissen van den arbiter door gemeenschap pelijke wapenactie van eenige groote staten. Het plan van Vollen hoven (1912), executie als voren door een wereldstrijdmacht, uit alle beschaafde natiën gerecruteerd, aandeel van Nederland daarin. Uitvoerbaarheid van beide. Het vredespaleis. De vredesconferentie van 1913 vermoedelijke werkzaamheden volgens de jongste cou rantenberichten. Geodesie. 1ste vraag (M uur). Van een bolvormigen driehoek ABC zijn gegeven de zijden a 50° 23' 50" b -64° 21' 40" c 70° 13' 20" Men vraagt den afstand te berekenen van het mid delpunt van den ingeschreven cirkel tot het hoekpunt A. (uitkomst, boog m Ai=45° 28' 32") TOELATINGSEXAMEN VOOR DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL 1914. 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 91