Mijne brochure in het „Marineblad". [Feb. 1914. Redactie zeer waardeerend, voor zooveel betreft het daardoor open houden van de communicatie met het moederland. Overigens hecht zij aan den Zuidelijken uitgang van de oorlogshaven weinig of geen waarde. Wanneer de zeeën benoorden Java en Sumatra zooals meestal het geval zal zijn—het eigenlijke terrein van actie vormen, door dat in die zeeën een transportvloot overgevoerd wordt, acht zij den weg rond Sumatra te groot voor eenige actie onzer vloot, omdat die weg langs Singapore naar de Javazee circa 2000 mijl lang zal zijn. In de eerste plaats wijs ik er echter op, dat het terrein van actie alsdan evenzeer in de Zuid-Chineesche zee beoosten Singapore is gelegen, waardoor de afstand van onze basis tot dat terrein van actie slechts 1700 mijl zal bedragen. Ook werd door de Redactie aan genomen, dat op kolenladen te Padang of Sabang niet gerekend mag worden, wijl onze scheepsmacht in dat geval veel kans loopt opge sloten te worden. Dit is juist voor zooveel betreft den terugtocht, wanneer onze vloot voor een overmachtig vijandelijk eskader terug wijkt. Geenszins is het echter juist bij de vaart naar het terrein van actie; alsdan is noch nabij Padang, noch nabij Sabang een sterk es kader des vijands te verwachten. De vijandelijke vloot, die den Noordelijken uitgang van de oorlogshaven blokkeert, zal zich niet ver van daar kunnen verwijderen, zoolang zij geen zekerheid ver kregen heeft, dat ons eskader langs den Zuidelijken uitgang is uit- geloopenzelfs ook niet nadat zij die zekerheid verkregen heeft, omdat ook dan nog niet bekend is of dat eskader om de Oost van Java, dan wel om de Noord van Sumatra zal optreden. Met inacht neming van de noodige veiligheidsmaatregelen zal dus bij de vaart naar het terrein van actie wel op het innemen van brandstof te Padang of te Sabang gerekend mogen worden, waardoor de afstand met resp. 500 of 1000 mijl verminderd wordt. Stoken onze schepen vloeibare brandstof, dan kan dit nog geschieden te Pangkal Soesoeh, waardoor die vermindering van afstand ruim 1250 mijl wordt. Van meer belang is de opmerking der Redactie, dat de vijand onze actie tot kleine proportiën kan terugbrengen door zijne geheele slagvloot in het Westelijk deel van de Javazee te houden, daarbij den Noordelijken uitgang van onze oorlogshaven geblokkeerd houdende. Wanneer dan niet alleen elk der straten beoosten Java, maar ook straat Malakka geobserveerd worden door snelle lichtere schepen, en deze dan op elk punt in zoodanig aantal, dat zij niet door onze 97

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 9