Ouerzicht Dan eenige Tijdschriften, Mavors 1913 No. 12. De kapitein Verberne geeft een vervolg van zijn prettige causerie „Met de le mitrailleurafdeeling op cavalerie-en op legermanoeuvres in 1913" en verhaalt thans de gebeurtenissen op 18 en 19 September. De 18e September was een dag zonder emoties, maar de volgende dag werd gewichtig. Toen was het, zooals S. het noemt, „Slag bij den Eper Tepel." De mitrailleurafdeeling was ingedeeld bij een cavaleriebrigade van 7 eskadrons, welke in opdracht had om de van uit het Oosten tot over den Yssel doorgedrongen ruiterij op die rivier terug te werpen. De wijze van optreden der mitrailleurafdeeling wordt in het kort aangegeven op de hierbij gevoegde schets. Deboucheerende uit het bedekte terrein bij het Soerel, een ge vaarlijk moment voor de cavalerie, omdat de vijandelijke cavalerie- patrouilles reeds waren gesignaleerd, was het de taak van de in twee sectiën gesplitste mitrailleurafdeeling, om door een tijdige opstelling op de vleugels, dit-deboucheeren mogelijk te maken. Ook bij het daarop volgend treffen zorgden de mitrailleurs tijdig op de vleugels in stelling te zijn. In het bijzonder komt hier de beteekenis van een mitrailleur afdeeling, n.l. het gebruik als snel verplaatsbare vuurkracht, tot zijn recht. Ook het vervolgartikel van kapitein van den Akker over „Rivier en Kustverdediging kan ten zeerste ter lezing worden aanbevolen. In levendige kleuren schildert ons S. het denkbeeldig verloop van een op Neerlands kust beproefde landing. S. is optimistisch gestemd en meent dat een voorgenomen landing öp onze kust voor ons vrij ongevaarlijk is, mits we zorgen, dat de havens goed verdedigd zijn en niet bij verrassing kunnen worden genomen. Een kleine staaltje van schrijvers verhaaltrant: „Een tweetal gereedstaande vliegtuigen stijgen uit 's Hage ter „nadere verkennig op. Helaas kan een van onze toekomstige lucht- „schepen, de „Oranje boven" niet uitrukken, omdat het „nog niet op de begrooting is gezet. 165

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 77