Ueestapel en Uleeschuoeding op 3am en ffladoera in het algemeen, en in Derband met de legernerpleging in oorlogstijd. De hoornveestapel bestaat op Java en Madoera uit buffels of karbouwen en runderen. Van deze is de buffel naar bouwaard en voorkomen het meest typisch Javaansch. Log en zwaar, langzaam in zijne beweging, gaarne verblijvend op modderachtige gronden, is hij bij uitstek geschikt om bij de bewerking der sawah's dienst te doen. De runderen zijn klein van stuk en tenger gebouwd, dienen meest voor trekvee, worden maar zelden speciaal voor de slacht gefokt, en even zelden voor melkproductie gehouden. Voor dit laatste doel wordt uit Nederland, Australië, en Britsch-lndlë ingevoerd rundvee gehouden, soms enkele exemplaren van gekruist ras. De melkvee stapel is echter al zeer gering en wordt zoo goed als uitsluitend aangetroffen op of nabij de Europ. centra. Over het geheel kan men zeggen, en dat blijkt ook uit het hier volgende staatje, dat West-Java meer het land der buffels is, Oost- Java dat der runderen; hoewel in het Oosten het rund niet zoo zeer de overhand heeft als in het Westen de karbouw. In Bantam, Batavia en in de Preanger is de inlandsche veestapel bijna geheel uit buffels samengesteld en ook in het Oosten tot in Banjoewangi vindt men buffels in de dessa's, trots de voorliefde der Madoereezen voor runderen. Van het W. naar het O. neemt de beteekenis der karbou wen af, die der runderen toe, met overgangen. Cheribon en Pe- kalongan behooren nog geheel aan den buffel; in Semarang is de runderstapel H van den geheelen hoornveestapel, doch in Rembang 183 I. M. T. 1914. 13.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 1