Veestapel en Vleeschvoeding op Java en Madoera. [Mrt. 1914. armoede aan runderen van West-Java, zal stremming van het scheep vaartverkeer tot dadelijk gevolg hebben, dat daar aan rundvleesch al heel spoedig gebrek zal komen. Immers Batavia en de Preanger Regentschappen samen leveren per jaar slechts 6000 runderen voor de slachtbank, terwijl de con sumptie 21000 stuks bedraagt. Neemt men Bantam, Batavia, de Preanger Regentschappen, Cheribon en Pekalongan als één complex, dan wordt de verhouding 8500 tot 24000 stuks. De invoer van het tekort geschiedt bijna uitsluitend over zee van Madoera en Bali, in den laatsten tijd ook van Australië. Veevervoer per spoor zal wellicht niet geheel onmogelijk zijn, maar toch slechts op zeer beperkte schaal toepassing kunnen vinden, eerstens om de kosten, en tweedens omdat er heel wat veewagens zouden noodig zijn om eene dergelijke massa vee over bijna de ge- heele lengte van Java te vervoeren. Vleeschvervoer van Oost- naar West-Java is voorloopig nog wel uitgesloten. Hoogstens zou in Oost Java bereide dengdeng ten deele in de behoefte kunnen voorzien. Doch in het tekort aan runderen, kan, zoo meent men, gemak kelijk worden voorzien als met karbouwenvleesch genoegen wordt genomen. West Java, als geheel genomen, produceert jaarlijks ruim 92000 karbouwen, doch verbruikt er 106.000 stuks, zoodat er reeds een jaarlijksch tekort is van 14.000 stuks. Moeten nu nog 16000 karbouwen evenveel runderen vervangen, dan stijgt dat tekort reeds tot 30.000 stuks. Wordt er nog rekening gehouden met het Leger in West-Java, dan wordt dat wel bijna 40.000 stuks. Alles voor een heel jaar berekend. Wat de vleeschvoorziening betreft, staan we er dus in West-Java, waarop, om wel te bevroeden redenen, meer speciaal 't oog gevestigd is, niet zoo bijzonder best voor. Dat de buffelstapel van West Java toch 900.000 stuks telt en de runderstapel nog een goede 60.000 stuks, zegt niet veel. Om ln abnormale omstandigheden 30 a 40 duizend stuks per jaar meer te leveren, moet er vee geslacht worden, dat in norma le omstandigheden daarvoor nog niet bestemd zou zijn. Dat alles zal natuurlijk tengevolge hebben stijging der vleeschprijzen in West- Java, en een sterke stijging ook, dat is wel aan te nemen, al is die dan ook vooraf niet nader vast te stellen. Aan de andere zijde zal, 205

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 23