Mrt. 1914.] Veestapel en Vleeschvoeding op Java en Madoera door het duurder worden van het vleesch, het verbruik door de bevolking nog we! wat afnemen, maar van een belangrijke ver mindering, bij een zoo gering normaal verbruik per hoofd per jaar, kan wel geen sprake zijn. Nu hebben we bij onze voorafgaande beschouwingen het oog gevestigd gehouden op den algemeenen toestand, zooals die bij gestoord verkeer ter zee vermoedelijk zijn zal. Maar men zou den toestand te gunstig voorstellen, als maar werd aangenomen, dat ten behoeve der legerverpleging de intendance de vrije beschikking had over de geheele productie van den veestapel. Die veestapel is verspreid over een zoo groote oppervlakte, dat veevervoer van de meer verwijderde streken naar het centrum der verpleging vrij wel uitgesloten mag worden geacht. Ook al door gebrek aan personeel zal de intendance wel aangewezen zijn op den beschikbaren voor raad hoornvee in den naasten omtrek der verkeerscentra. Stel b.v. eens dat de Intendance runderen wilde aanschaffen in de om streken van Batavia; dat zij hare werkzaamheid uitstrekte over deafdee- lingen Stad- en Voorsteden, Meester Cornelis (Mr. Cs. Kebajoran, Bekasi en Tjabangboengin) en Tangerang (Tangerang, Maoek, Belaradja). De runderstapel in dat gebied bedraagt totaal 25500 runderenper jaar komen van den veestapel op dat heele gebied 2/15X25500 3400 runderen ter slachtbank, dat is gemiddeld 9 stuks per dag. Dan volgt daar wel uit, dat het nog niet zoo eenvoudig zou zijn om gedurende eenigen tijd dagelijks 25 a 30 runderen aan te schaffen. Wordt de heele residentie Batavia, Krawang inbegrepen, in het veld van werkzaamheid opgenomen, dan vinden we dat op dat heele gebied van een veestapel van 32.893 runderen 12 stuks per dag ter slachtbank komen. In de heele Preanger Regentschappen is de totale runderstapel 8989 stuks; daarvan komen dus dagelijks 3 runderen op de slachtbank. De eisch „rundvleesch" moet dus al dadelijk worden losgelaten. Maar nemen we nu weer het eerste gebied Stad en Voorsteden, Meester Cornelis en Tangerang, werkelijk reeds van respectabelen omvang, dan vinden we, dat van een buffelstapel van 101.369 stuks dagelijks 29 buffels op dat heele gebied geslacht worden. Die moet de intendance allemaal tot zich trekken. De heele Preanger-Regent- schappen van Oost naar West, van Zuid naar Noord, leveien per dag 57 buffels. 206

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 24