Mrt.1914.] Veestapel en Vleeschvoeding opJava en Madoera. en Soerabaia wordt het weldra omgekeerd en op Madoera en in Pasoeroean is het aantal buffels reeds zeer gering. Madoera is het echte land voor de veeteelt, die er in waarheid een volksbedrijf is geworden. Misschien is de verhouding ook hier vroeger anders geweest, maar met het wijken der primitieve toestanden heeft men den tragen buffel zien plaats maken voor het rund, wat door de regeering ook bevorderd wordt, door den invoer van runderen en springstieren van elders. Evenwel zijn enkele plaaatsen door economi sche en geographische omstandigheden meer aangewezen om aan het behoud der buffels voordeelen te geven boven het bezit van runderen. Dat is het geval in waterrijke streken, waar het dier zich dagelijks in het slijkwater kan baden en waar nog uitgestrekte weiden en bosch- gronden bestaan, waarop de buffel nagenoeg in vrijheid mag rond kropen, of onder de hoede van den kleinen „botjah angon" naar de weide of huiswaarts kan gaan. In zulke streken levert het houden van buffels geen bezwaar, terwijl dit dier bij het trekken van den ploeg in de drassige sawah's of kleigronden en bij het vervoeren van zware vrachten over de haast ongebaande wegen, van meer nut is dan het rund. In de meer europeesch ontwikkelde, dichter bevolkte streken gaan de meeste dezer voordeelen verloren en wordt het rund van grooter nut. Waar het noodzakelijk is, het vee op een beperkt erf te hou den, is de buffel, die den omtrek vuil en drassig maakt, (de niet verharde wegen maakt hij dikwijls hoogst onbegaanbaar) niet meer op zijn plaats. Daar wordt aan het houden van het rund de voorkeur gegeven. Ook laat het rund zich gemakkelijker leiden dan de karbouw, en dit heeft velen er toe gebracht, den laatste tegen het rund te verwis selen. Daarenboven is met de toenemende geldhuishouding het rund, dat meer opbrengsten geeft, voordeeliger, omdat het zich sneller dan de karbauwen vermenigvuldigt en grooter slachtwaarde heeft. Verder is een factor ten voordeele van het rund, dat het goedkooper is en vele geringe lieden dus gemakkelijker een rund dan een buf fel kunnen bekomen. Vooral het voorbeeld der Madoereezen, die tegenwoordig bijna uitsluitend runderen houden, heeft de Oost-Javanen meer tot de runderteelt gebracht. Uit Madoera en Bali worden ook vele runderen op Java ingevoerd. 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 2