Wat men in Duitsche tijdschriften daarover leest, bevestigt dit m.i.. Men kan dus de Fransche en Duitsche veld-artillerie-tactiek niet meer tegen elkaar uitspelen zooals in debatten nog dikwijls gebeurt. Alleen Japan schijnt op dit gebied nog achterlijk te zijn en nog te moeten leeren op welke wijze het met moderne veld-artillerie kan optreden. Alle berichten, die daarover tot ons komen, zijn op dit punt eenstemmig. De dwepers a outrance met de Japansche tac tische inzichten leveren dus voor de ontwikkeling van onze artillerie tactiek een groot gevaar op, men zij daarop bedacht. 7). Ten slotte nog iets over de noot op blz. 1172. Tot mijn spijt ben ik het met G. niet eens over de zuiverheid van de ver moedelijke nomenclatuur in het Gevechtsvoorschrift. Men wil daarin n. 1. onder gemaskeerde stellingen samenvatten, hetgeen men vroeger onder deze uitdrukkingen en onder gedekte stellingen verstond, alleen maar omdat men in eene gedekte stelling toch nog aan vuur blootstaat over de dekking heen Ik ga niet met deze redeneering mede. In de versterkingskunst ver staat men nu eenmaal onder eene dekking iets anders dan onder masker. Dat men dit ook bij de Indische Bereden Artillerie doet, bewijst het Handboek III. 3. Daar leest menMaskes hebben ten doel a. b. c. d. enz en ten slotte: „maskes mogen echter nooit eene belemmering opleveren voor de vuuruitwerking, die van de batterij gevorderd kan worden en met name van de nabijverdediging". Beter heb ik het in een versterkingskunstleerboek nooit zien de- finieeren. Hierin zit de cardo questiones. Gemaskeerde stellingen hebben geen dooden hoek; gedekte stel lingen hebben dien wel. In plaats van beide onder één naam te vereenigen, zou in het Gevechtsvoorschrift der Bereden Artillerie dit principieel verschil tusschen beide soort stellingen niet genoeg in 't licht kunnen worden gesteld, om verwarringen in bevelen en verkenningsrapporten, welke herhaaldelijk voorkomen, uit te sluiten. H. Cramwinkel Kapitein der Artillerie Mrt. 1914.] EENIGE OPMERKINGEN NAAR AANL. V. G's BESCHOUWINGEN. In een fort moet men een betonmuur, waarover heen gevuurd kan worden dus ook voortaan een betonmaske noemen. 222

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 40