Mrt. 1914.] De ziekendragers bij het Indische Leger^ het voorschrift Militair Geneeskundigen dienst, het V. V. en de G. H. in toepassing gebracht bij een gevecht van het Indische veldleger met een B. V. Het was vooral door deze studie, dat onze aandacht werd gevestigd op de rol, die de ziekendragers in den oorlog hebben te vervullen, en op de wijze, waarop in ons leger in dien dienst wordt voorzien. Bijzonder vielen ons op de zinnen: „Den ziekendragers voor „zoover zij thans voor de eerste maal in deze functie optreden „enz." (op bl. 1191 onderaan, aflevering 12 van 1912) en „Zou er „wel ooit bij een bataljon zijn nagegaan, of de muzikanten, die ".daarvoor toch in de eerste plaats bestemd zijn, door practische „geschiktheid en lichaamskracht als ziekendrager bruikbaar zijn (op bl. 57 onderaan, aflevering 1 van 1913). De redactie van het I. M. T. stelde bij den laatsten zin een noot (2), meldende dat een voorstel tot oprichting van een korps zieken dragers aanhangig was. Het is ons niet bekend, in welk stadium dat voorstel thans ver keert. Mocht het van de baan zijn, dan zullen dus nog steeds de ziekendragersdiensten moeten worden verricht door muzikanten en dwangarbeiders, mocht het nog aanhangig zijn, dan zal zulks in ieder geval nog zoo zijn totdat het korps ziekendragers voltallig is, en daar zulks misschien nog lang zal duren, wordt het niet ondienstig geacht eens na te gaan in hoeverre onze tegenwoordige zieken dragers voor hun taak berekend zijn en in welk opzicht daarin verbetering zou zijn te brengen. We zullen daartoe beginnen met na te gaan welke diensten van de ziekendragers zullen worden gevorderd, a bij troepen in rust, b bij troepen op marsch, c in het gevecht en d na het gevecht. Ad. a. Volgens V. V. 257 (1) wordt bij rust van langen duurde geneeskundige dienst op overeenkomstige wijze geregeld als in het garnizoen. Voor ziekendragers zal dus öf geen werk zijn, öf zullen alleen zuivere dragersdiensten van hen worden geeischt; voor de behandeling nl. zijn Officieren van Gezondheid, voor het ter behandeling voorbrengen van de patiënten ziekenverplegers beschik baar. Ad. b. Volgens V. V. 259 (1) ontvangen militairen, die gedurende den marsch ongesteld worden, voorloopige hulp van de ziekenver plegers bij de geneeskundige sectiën en verbandgroepen. Is de 224

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 42