De ziekendragers bij het Indische Leger. [Mrt. 1914. ongesteldheid van dien aard dat liggend vervoer noodig blijkt, dan wordt daartoe gebruik gemaakt van bij de korpsen ingedeelde voer tuigen (V. V. 258 (3). Ook op rnarsch dus is v.oor de ziekendragers weinig of geen werk. Ad. c. In het gevecht worden de werkzaamheden van de zieken dragers verdeeld over de verzamelplaatsen voor gewonden op het gevechtsveld, de Hp. Vn. en de Hd. Vn. Volgens de G. H. 132 worden de verzamelplaatsen van gewonden op het gevechtsveld gevormd op last van den chef der geneeskun dige sectiën van de aan het gevecht deelnemende korpsen en wordt de dienst op die plaatsen verricht door het personeel dier sectiën. Is dus bijv. van eep brigade één bataljon aangewezen voor het inleidend gevecht, dan zijn bij dat bataljon beschikbaar 24 zieken dragers met 12 draagbaren. Zoolang nog geen Hp. V. is opgericht, zijn dus voor het verzamelen op bovenbedoelde verzamelplaatsen 2 off. van gezondheid, 5 ziekenverplegers en 24 dragers in actie. De statistiek heeft vastgesteld dat van het aantal verlie zen voor 2/J3 bestaat uit dooden en voor n/i3 uit gewonden. Van deze gewonden kunnen 3/s de verbandplaats, dus zeker ook de verzamelplaats van gewonden loopend bereiken; i/5 van dat aantal is niet vervoerbaar, zoodat per slot van rekening slechts 1 5 van het aantal gewonden naar de verzamelplaatsen moet worden vervoerd. Rekenen we nu voor het bataljon eens 13°/o verliezen voordat de Hp. V. is opgericht, dan zijn dus, het bataljon gerekend op een sterkte van 650 man, Ls X n/ioo X650 14 gewonden door de ziekendragers naar de verzamelplaats (en) van gewonden te transpor teeren. Deze 14 gewonden liggen verspreid over een oppervlakte van laat ons aannemen 200 M. breedte en 6C0 M. diepte. De officieren van gezondheid en de ziekenverplegers zullen hun handen vol hebben met het helpen der reeds aangekomen gewonden, zoodat in de meeste gevallen de ziekendragers geheel zelfstandig bedoelde gewonden zullen moeten opzoeken, nagaan of ze dood dan wel gewond zijn, of ze vervoerbaar zijn, ze daarna op de draagbaar leg gen en ten slotte vervoeren. Wordt nu een Hp. V. opgericht, dan zullen de gewonden, voor zoover ze niet kunnen loopen, van de verzamelplaats van gewon den door de ziekendragers daarheen moeten worden gebracht. Van hier geschiedt verder vervoer zooveel mogelijk per as (automobielen). 225

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 43