Mrt. 1914.] De ziekendragers bij het Indische Leger. Ad. d. Na het gevecht zal het gevechtsveld moeten worden afgezocht, en zullen de gesneuvelde militairen moeten worden begraven. Aange zien gedurende dit afzoeken de officieren van gezondheid en de zieken verplegers, althans voor het grootste deel, op de verbandplaatsen nog niet kunnen worden gemist, zal deze dienst ook grootendeels komen te rusten op de schouders der ziekendragers. Lettende op al de boven besproken werkzaamheden, is het niet lastig de eischen vast te stellen waaraan de ziekendragers moeten voldoen. Alle diensten eischen een krachtig physiek; die in en na het gevecht bovendien groote plichtsbetrachting, moed en eerlijk heidsgevoel (diefstal van aan dooden en gewonden toebehoorende goederen) en ten slotte eenige kennis van het verleenen van hulp, zoo deze onverwijld noodig mocht zijn (het aanleggen van de slang enz.), ook met betrekking tot het oppakken en op de baar plaatsen van gewonden. De Duitsche Krankentragerordnung stelt dan ook als eischen aan hen, die ziekendrager willen worden le. krachtige lichaamsbouw, 2e. onberispelijk gedrag, 3e. goed verstand, 4e. vaardigheid in lezen en schrijven. Voor deze uitgezochte menschen worden in dat voorschrift noodig geacht: le. onderricht bij de korpsen door een officier van gezondheid minstens 20 uur, 2e. onderricht bij de Sanitatskompagnie gedurende 16 dagen, gedurende welk onderricht 2 nachtoefeningen en 4 oefeningen met gewonden moeten worden gehouden, 3e. 14 dagen herhalingsoefeningen, 4e. oefening bij de herfstmanoeuvres. De diensten nu, waarvoor in Europeesche rijken dergelijk geschoold uitgezocht personeel wordt bestemd, zullen, althans voor- loopig nog, bij ons moeten worden verricht door muzikanten, waarvan zeer zeker velen niet bestand zullen blijken tegen de aan het dragen verbonden vermoeienissen en door dwangarbeiders, geen menschen dus van onberispelijk gedrag. Het eigenlijke draagwerk is echter aan hun best toevertrouwd. Per brigade zijn ongeveer 160zieken- 226

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 44