Mrt. 1914.] De ziekendragers bij het Indische Leger. Werden dan, zoo nu en dan, bij oefeningen van den troep in het verdedigend en aanvallend gevecht, de muzikanten ook eens ge oefend in hun dienst als ziekendragers, waarbij misschien een enkele maal de beschikking zou kunnen worden gevraagd over dwangar beiders, dan zouden onze ziekendragers bij een eventueelen oorlog, niet zooals nu het geval is, geheel onvoorbereid hunne taak kunnen vervullen. Wanneer men bij die oefeningen aan het gevecht een normaal verloop geeft en van een zeker 0 o aan de soldaten van te voren briefjes uitreikt, waarop vermeld staat het uur, aangenomen als dat van een speciaal aangeduide verwonding, dan zou bij die oefeningen een toestand in het leven worden geroepen die, wat de diensten der ziekendragers betreft, de werkelijkheid dicht nabij komt, vooral als dan nog eenige officieren worden aangewezen, die moeten voorkomen dat te gevaarlijke vuurzönes door de zieken dragers worden doorschreden. noschriü. Even voor het ter perse gaan van dit nummer ontvingen wij het Mil. Woch. Blatt No II, 1914, waarin een interessant stukje voor komt, dat als aanvulling van X's opstel ons belangrijk genoeg lijkt, om er eenige alinea's uit weer te geven. Het Duitsche ministerie van oorlog heeft gelast bij de oefenin gen der ziekendragers te onderzoeken, in hoeverre deze zieken dragers bijzonder geoefend moeten worden om op het gevechtsveld met gebruikmaking van de dekkingen, die het terrein biedt, zich naar de gewonden te kunnen begeven en deze op dezelfde wijze achteruit te brengen, zoo noodig hun tijdelijk dekking te verschaffen. Aan Zwitserland komt de eer toe, naar aanleiding van de ervaringen in den Russisch-Japanschen oorlog het eerst in Europa een gebruik van het personeel v. d. geneesk. dienst bij de troepen, zooals vroe ger onbekend was, te hebben ingevoerd. Dat voorbeeld is toen door Frankrijk en Duitschland gevolgd. Men gebruikt daar het personeel, opgelost in z. g. geneeskundige patrouilles onder aanvoering van officieren van gezondheid, van den aanvang af op, niet achter het gevechtsveld. Deze patrouilles begeven zich met zorgvuldige gebruikmaking van het terrein naar de in gevecht zijnde troependeelen voor dadelijke eerste hulp lig- 228

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 46