De ziekendragers bij het Indische Leger. [Mrt. 1914. ging en transport der gewonden naar eene gedekte plaats. Hunne verzorging gedurende het gevecht geschiedt daarna slechts op deze gewondennesten of noodverbandplaatsen. Van de inrichting van verbandplaatsen (onze hulpverbandplaatsen) wordt in het algemeen voorloopig afgezien. Hierdoor wordt bereikt, dat het meerendeel der gewonden eerder geneeskundige hulp krijgt, waardoor een groot deel der anders ten doode gedoemde gewonden gered wordt. Doktoren en ziekendragers zijn daardoor niet meer in overwegende meerderheid tot werkeloos heid gedwongen en aan den strijdenden troep wordt de zoo noodige geneeskundige hulp niet eerst in den regel tegen de intrede van de duisternis verschaft. Het behoeft geen nader betoog, dat het zich naar den vechten den troep bewegen, het zaakkundig uitzoeken van dekkingen in het vijandelijk vuur, het bijeenbrengen en legeren van gewonden op die plaats zelve, onder de zorvuldigste vermijding van eigen verliezen moet geschieden en dat daarvoor een grondige opleiding noodig is. Het besef echter slechts op deze wijze werkdadige hulp te kunnen bieden zal den officieren van gezondheid en hun personeel hunne taak doen lief hebben en het aanleeren van het meest nood zakelijke vergemakkelijken. Nu de begrooting voor Ned.-Indië is aangenomen en daardoor de instelling van een korps ziekendragers tot werkelijkheid zal worden, treedt natuurlijk het vraagstuk van hunne opleiding op den voorgrond. In dit verband doet het er weinig toe, dat schrijver de oude orga nisatie in beschouwing nam; hij heeft een zaak aangeroerd, die het bespreken ten volle waard is. Redactie. 229

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 47