Pionierarfaeid uerricht tijdens de meer- daagscfie oefeningen op grootere schaal nan de 3de Brigade. October 1913. Het doel was, eenerzijds den aanval te beoefenen op een voor bereide stelling, terwijl aan den anderen kant officieren en manschap pen de gelegenheid werd gegeven een stelling ter verdediging in te richten en pionierwerk van eenigen omvang uit te voeren. Den commandant van de 4de CompVIII, werd een calque ver strekt als in fig 1, waarop in algemeenen zin het beloop der stelling was aangegeven, met opdracht deze in te richten voor 3 Comp. Inf., 4 stukken van 7,5 L.A en 1 sectie mitrailleurs. Onder de uit te voeren werken moest een steunpunt zijn, voor het ontwerpen en uitvoeren waarvan een genie-officier werd ter beschikking gesteld. De loopgraven voor infanterie werden aange legd als op fig 1 is voorgesteld, het steunpunt werd bij c aangelegd de batterijstellingen waren teruggetrokken gelegen en onzichtbaar voor den aanvaller; schijnloopgraven en schijnbatterijen waren eenigs- zins achterwaarts op de hellingen opgeworpen. Voor tracé en profielen van de werken wordt verwezen naar de teekeningen. De loopgraven bij d waren ingericht voor staande schutters en hadden ieder een lengte van 40 M. Deze stelling had een geisoleer- de ligging, op een zeer steil heuveltje, waarvan de voet geheel werd bestreken uit het steunpunt. De loopgraven bij b, eveneens voor staande schutters, waren etage- gewijze gelegen en verbonden door een gang, zoodat men gedekt van de eene in de andere loopgraaf kon komen. Zij hadden resp. een lengte van 20, 50 en 20 M. Het zuidelijke stuk loopgraaf was noodzakelijk, om den dooden hoek voor de Noordelijke te bestrijken. Voor de loopgraven bij a werd een profiel met buitengracht ge kozen om beter schootsveld te verkrijgen; het meest Zuidelijke werkje lag minder gunstig door den vrij aanzienlijken dooden hoek, die zich op 200 M daar vóór bevond; hier zouden mortieren op hun plaats geweest zijn. 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 48