Mrt. 1914.] De Militair-Politieke toestand van Japan in 1913. In de eerstvolgende jaren zal dus voor nieuwen aanbouw besteed worden Daartegenover staat het voornemen om op de begrooting voor 1915 '16 den eersten termijn voor de 2 divisiën uit te trekken; hoogstwaarschijnlijk zal de oprichting over vier jaren verdeeld worden. Komen al deze plannen tot uitvoering, dan zijn in 1917 aan groot materieel 6 slagkruisers type Kongo en in 1920 6 slagsche pen type Fuso beschikbaar en zal in hetzelfde jaar de landmacht op vredesvoet 21 divisiën tellen. Natuurlijk zal in de zitting van den rijksdag, welke in de laatste week van het verslagjaar geopend werd, over een en ander nog veel te doen zijn; de groote ellende onder de bevolking in het noordoosten van het hoofdeiland en op Hokkaido zal voor de tegenstanders der regeering eene welkome aanleiding zijn om haar over de aanhangige leger- en vlootplannen lastig te vallen. Maar hoe het ook zij, ook gedurende dit verslagjaar bleek duidelijk, dat men voor de vloot meer dan voor het leger over heeft. De eenige mogendheid, waarmede Japan bij de samenstelling van zijne landmacht rekening te houden heeft, is Rusland. Waar nu de naar verhouding bescheiden uitbreiding met slechts 2 divisiën niet vóór 1920 haar beslag gekregen hebben zal, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat de Japansche regeering in de eerste tijden geen ernstigen belangenstrijd op het vasteland met Rusland verwacht. De Japansche politiek stelt zich overigens ten doel te behouden en te bevestigen wat in Mantsjoerije en Korea verkregen is: de immigratie van Japanners in deze streken is van weinig beteekenis, terwijl men Rusland graag ontzien wil. De kostbare toerustigen ter zee, van te meer beteekenis, wanneer Japan's financiëele en economische toe stand in aanmerking genomen wordt, wijzen op het streven om tot eiken prijs in den Stillen Oceaan tot eene aanzienlijke krachtsontwikkeling in staat te zijn. Wel zal Japan nooit erin slagen na de opening van het Panama-kanaal doorloopend de hege monie in den Stillen Oceaan te hebben, omdat het niet tegen de Ver- eenigde Staten met hunne onmetelijke hulpbronnen opbouwen 1914 '15 1915 '16 1916 '17 48773443 yen, 38662608 35000000 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 56