De Militair-Politieke toestand van Japan in 1913. [Mrt. 1914. kan maar, komen de vlootplannen tot uitvoering, dan zal het in 1920 toch eene vloot hebben, waarvan de kern gevormd wordt door 12 machtige schepen, die met hun uitstekend menschenmateriaal ook eene overmacht ontzag zullen inboezemen. Nu is het hoogst on waarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten ooit aanvallend tegen Japan zullen optreden en wanneer desniettegenstaande Japan krachtig aan vernieuwing en versterking van zijne zeemacht arbeidt, dan kan het doel niet anders zijn, dan in voorkomende gevallen zelf actief in den Stillen Oceaan op te treden, „because we must fight unreaso nable objection to our peaceful expansion to the south" 2). Meerdere exploitatiekoloniën als Formosa, dat zoowel aan de schatkist als aan eenige toonaangevende zakenmenschen van de Seiyukai belangrijke geldelijke voordeelen verschaft, zouden zonder twijfel welkom zijn. Ook zal het surplus der snel toenemende bevolking ergens een uitweg moeten vinden. Amerika is vrijwel gesloten voor Japanners, de emigratie naar de Japansche bezittingen en invloedssfeeren op het vasteland van Oost-Azië is van weinig beteekenis, terwijl Mexico, dat vooral sedert het Californische ge schil eene zekere populariteit in Japan geniet, wegens de daar heerschende ongeregelde toestanden voor landverhuizers weinig aanlokkelijks heeft. Het is zeer de vraag, of allen naar het ver verwijderde Brazilië zullen gaan, wanneer dichter bij rijke landstreken gelegen zijn, waar de Japanners, al is het niet overal, een klimaat vinden, dat hun even aangenaam is als dat van Hawaii. De in het najaar van 1912 opgerichte en door de Japansche regeering gesub sidieerde stoomvaartlijn op Nederlandsch-Indië en de z. g. Nanyo Kyokai (Zuidzee-Vereeniging), die het aanknoopen van handels- en andere betrekkingen met de Zuidzee-Eilanden (3) nastreeft, wijzen, evenals vele uitingen van bekende en invloedrijke politici, als Inukai, Ozaki, Graaf Okuma. e. a. (i), er op, dat er werkelijk 1) Als het geld er voor beschikbaar was, zou het bouwen van eene vloot even sterk als of nog sterker dan de Amerikaansche, algemeene instemming vinden: de Californische wet op het grondbezit heeft veel ontstemming veroorzaakt. 2) Inukai de leider der Kokuminto, op eene vergadering te Nagoya, den 8sten Juni. Japan Times van 12 Juni 1913. 3) Onder dezen naam begrijpen de Japanners ook onzen Indischen archipel. 4) Zie ook: Een Duitsch boek over de militair-politieke toestanden in Japan.. I. M. T. 1913 No. 11. 239

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 57