Mrt. 1914.] De militair-Politieke toestand van Japan in .1913. neiging tot expansie in zuidelijke richting bestaat. Van groote waarde zal het daarbij voor Japan zijn, dat vele Aziaten, die om allerlei redenen ontevreden zijn met het bestuur, door.Europeesche, c. q. Amerikaansche. mogendheden over hun land gevoerd, steeds het oog op Japan om hulp gericht houden, niet wetende, dat Japan in zijne eigen koloniën Formosa en Korea den ethischen koers nog niet heeft ingeslagen. Nu is het ongetwijfeld waar, dat Japan's financiëele toestand in geen gezonde verhouding tot den omvang van zijn krijgswezen staat en eiken oorlog van eenige beteqkenis thans uitsluit. Maat dit zou juist eene reden kunnen zijn, om naar uitbreidng van zijne hulpbron nen te streven door rijke exploitatiekoloniën te verwerven, indien zulks zonder bovenmatig groote krachtsinspanning geschieden kan. In het laatste gedeelte van 1913 werden Japan en China het eens over het voorschieten van kapitaal, den aanleg, de levering van nra- teriëel en de exploitatie van vijf spoorlijnen iu Mantsjoerije en Bin- nen-Mongolië, n. 1. 1. Changchun (waar de Zuid-Mantsjoerije spoorweg, aansluit aan de z.g. Oost-Chineesche lijn)Taonanfu (in Binnen-Mongolië) ong. 335 K. M. 2. Supingchieh (op sommige kaarten geschreven Shihping kai, aan de Zuid-Mantsjoerije lijn, tusschen Mukden en Changchun) Chengchiatun Taonanfu, ong. 350 K. M. 3. Kaiyüan (aan de Zuid-Mantsjoerije lijn, tusschen Mukden en Supingchieh)Hailungchen (oost van Kaiyüan), ong. 225 K. M. 4. HailungchengKirin, ong. 200 K. M. 5. Chengchiatun—Jehol (ook genoemd Chengtehfu, in de Chineesche provincie Chihli, buiten den grooten muur), ong. 430 K. M. Voor de onder 1 genoemde lijn schiet Japan het kapitaal voor, benoemt de ingenieurs en levert het materiëel. De lijnen genoemd on der 2 en 3 zullen als Chineesch-Japansche lijnen volgens dezelfde regels als de reeds in exploitatie zijnde lijn Changchun—Kirin aange legd wordenvan beide benoemt Japan den hoofdingenieur, terwijl Japan en China ieder de helft van de overige ingenieurs en verdere beambten aanstellen: het kapitaal verschaft Japan. Voor de 3 lijnen zou 30 a 50 millioen noodig zijn; hoe Japan zich dit bedrag ver schaffen zal, is nog niet bekend. Het kapitaal wordt tegen eene jaar- 240

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 58