Mrt. 1914.] Uit de practijk. Het met kapitale letters gedrukte u. c°. van punt 47 geeft in verband met de 5e alinea van punt 6 aan, dat bij de uitvoering dezer beweging gelijktijdigheid wordt gevorderd. Nu is het ten eenen- male onmogelijk, dat van een in den pas marcheerende afdeeling gelijktijdig een aantal manschappen rechts-, en de overigen links uit de flank halt maken. Waar hier dus gelijktijdigheid van uitvoe ring onmogelijk is, zou ook het u.c°. van punt 47 cursief gedrukt moeten zijn. In den laatsten zin van punt 59 lezen we bij de uitvoering van het „knielen" o.m.: „het geweer wordt met beide handen opgelicht, vlak gebracht en met den kolf rechts naast en tegen de rechterknie op den grond geplaatst." Het is niet duidelijk waarom het geweer eerst vlak gebracht moet worden, alvorens het in de juiste houding tegen de rechterknie op den grond te plaatsen; men ziet dit dan in de practijk ook bijna nooit doen, omdat het onnoodig is. Als laatste beweging bij de uitvoering van het c0. Liggen staat in punt 60: „Het geweer wordt, met de voorlade over den linker voorarm, op den grond gelegd, de knop voor en nabij den rechter schouder en naar boven." Van geen enkel persoon echter zijn de lichaamsafmetingen zóó groot, dat de voorlade over den linkervoor arm gelegd zijnde, de knop van den grendel voor en nabij den rechter schouder kan worden geplaatst. Twee gevallen zijn mogelijk; moet de voorlade over den linkervoorarm komen, dan moet de knop rechts en zoo dicht mogelijk bij den rechterschouder worden geplaatst; moet de knop vóór en nabij den rechterschouder komen, dan kan hoogstens de versterking van de lade over den linkervoorarm geplaatst worden. Wijziging van punt 60, zoodat het geweer komt te liggen als in eerstgenoemd geval, schijnt mij het meest wenschelijk. Als een opmerktng zou, met verwijzing naar punt 91, aan punt 63 toegevoegd kunnen worden de bepaling, dat het opzetten van de bajonet steeds moet geschieden, alvorens over te gaan tot het aan rotten zetten der geweren. In de omschrijving van de uitvoering van het c°: Bajonet af, punt 64, blijkt het noodig na de woorden: „de bajonet opsteken in te lasschen „met de krul naar voren", en wèl, omdat hier, ten- 246

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 64