Uit de practijk. [Mrt. 1914. „acht of het geweer geopend, geladen of ongeladen is. Het ontijdig „afgaan van een enkel geweer gedurende de beweging kan geen „ramp veroorzaken, die tegen de voordeelen der verrassing opweegt." Blijkbaar is dit bij het opmaken van punt 125 ook min of meer gevoeld, want alles wat voorkwam in punt 205 van het oude re glement vindt men in eenigszins andere volgorde in punt 125 terug, behalve juist de alinea waarin voortdurende oefening van de uit voering van het bepaalde in punt 189 oude reglement (thans punt 115) staat voorgeschreven. M. i. zou het bepaalde omtrent haanpal en patroontasch in de punten 90, 115 en 106 daarom beter achterwege hebben kunnen blijven. Thans moet ik nog even terugkomen op punt 106 in verband met punt 66. In antwoord op een schrijven van den Afdeelings-tevens Brigade commandant in de le Millitaire Afdeeling op Java aan het Leger bestuur, betreffende de opvatting van punt 106 voor wat betreft de plaatsen van de gs fi) bij de opstelling der sectie, werd in de eerste helft van Februari door den Chef van het Wapen der Infanterie bekend gemaakt, dat de Legercommandant met ZH.EG. van mee ning was, dat een redactiewijziging niet bepaald noodig werd geacht en dat de verwijzing bedoeld in punt 106 ten doel heeft aan te geven, dat in de sectie „de brigade als eenheid steeds bijeen blijft, waardoor de opstelling der manschappen in elke brigade dus gelijk behoort te zijn aan de opstelling der manschappen in de klasse bedoeld in punt 66 (rotsgewijze volgens de grootte.) Hieruit blijkt nu, dat de verwijzing in punt 106 alleen slaat op den eersten zin van punt 66. Toch komt mij eene aanvulling van de 2e alinea van punt 106 met: „voor wat de manschappen betreft" achter het woord: „brigades" alsnog zeer gewenscht voor, en wél, omdat aan het woord „brigade" onvermijdelijk het begrip manschap pen met het daarbij behoorend kader verbonden is. De laatste oor- logsorganisatiën geven in de toelichtingen van tabel III sub (2) aan, waaruit een brigade bestaat en dan zien we. dat zoowel bij de Euro- 1) De cursiveering is van mij; k 249

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 67