Mrt. 1914.] peesche als bij de gemengde brigade het kader een integreerend deel daarvan uitmaakt. Waar dus. als gesproken wordt van een brigade, een ieder ook denkt aan het daarbij behoorend kader, leest men bij verwijzing naar punt 66, behalve den eersten zin (over de manschappen) van zelf ook dadelijk den tweeden zin (over het kader) en als gevolg daarvan ontstaat door punt 106, zooals nu de 2e alinea luidt, het verkeerde begrip van plaatsing van kader als gs in het midden van de sectie, Nog een kleine onvolkomenheid levert punt 66 in den derden zin, welke luidt: „Komt het andere gelid voor, dan gaan de gs in dit laatste over; hetzelfde geldt voor een blind rot". Hierbij is echter over het hoofd gezien, dat de man, die het blinde rot uitmaakt, door dien overgang in het andere gelid dan meteen gaat behooren tot een andere groep. Voor hem zou dus nog bepaald moeten worden, dat ook na overgang in het gelid, dat niet zijn oorspron kelijke groep is, hij toch tot deze blijft behooren, dan wel, dat hij verspreidt met de groep, waarnaast hij zich op 't oogenblik, dat „Verspreiden" gecommandeerd wordt, bevindt. In punt 109 is niet aangegeven of de opmerking van punt 108 ook hier van toepassing is. Wel zou men dit er uit kunnen op maken, waar in de uitvoering staat: „Uit de frontformatie als het aansluiten" en dit aansluiten kan volgens de opmerking bij punt 108 ook met gelijktijdig aanmarcheeren plaats hebben. De woor den in den slotzin van punt 109: „Na de beweging zijn de guides opgesteld" doen echter vermoeden, dat, zoowel in den marsch als stilstaande, steeds na het herstellen van de gesloten sectie, deze stilstaat en dus de opmerking bij punt 108 hier niet van toepas sing is. Als ook een herstellen van de gesloten sectie met gelijktijdig aan marcheeren (c. q. doormarcheeren) mogelijk moet zijn, en dit is m. i. noodig, dan zou punt 109 in dien zin aangevuld moeten worden. Aanvulling zou voorts nog wenschelijk zijn van punt 113, (1) Zie ook wat in de Feburari-aflevering reeds over punt 113 gezegd werd. k 250 UIT DE PRACT1JK.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 68