Mrt. 1914.] Uit de practijk. Als voorbereidende oefeningen kunnen beschouwd worden het aantreden, for- meeren van één gelid en openen. Voor de hangoefeningen kunnen genomen worden de verschillende armbewegingen uit ons voorschrift (buigen, strekken, heffen, brengen en rollen.) Afleidende oefeningen zijn ademha lingsoefeningen, gepaard met langzame arm- en beenbewegingen, ten doel heb bende, de ademhaling en den bloedsom loop weer normaal te maken; ze zijn aan te bevelen vóór en na zeer inspan nende oefeningen. In bovenstaand schema is veel afwisseling te brengen, afhanke lijk van de geoefendheid van de klasse en de inzichten van den onderwijzer. Het dient dan ook slechts om een denkbeeld te geven, hoe men den voor gymnastiek beschikbaren tijd goed en nuttig besteden kan, volgens de Zweedsche methode, welke methode naai onze meening de beste is voor een leger, waar slechts weinig tijd beschikbaar is voor gymnastiekopleiding. F. M. Schneider. 2e. Luitenant der Inf. nieuwe Voorschriften uoor de Dnianterie. Het thans bestaande „Voorschrift voor de Schermoefeningen" voor het Nederlandsch-Indische Leger werd uitgegeven in het begin van het jaar 1912, toen in Europa op het gebied van Schermen reeds lang geheel nieuwe zienswijzen bestonden, waarmede bij het sa menstellen van het voorschrift geen rekening is gehouden, waar door dit eigenlijk als verouderd kan worden beschouwd. De infanterie heeft noodig een Voorschrift voor het vechten met het geweer en met de marechausseesabel. Hiertoe zou het Nederlandsche Voorschrift voor het Bajonetvechten in zijn geheel 254

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 72