Mrt. 1914.] Korte Mededeelingen. De Prismabijker Rensoldf, De prismakijkers hebben reeds lang hun intrede in ons leger gedaan en bewezen, dat zij in een bepaalde behoefte voorzien. Wel is waar achten vele officieren, dat zij hunne plichten en op drachten met een gewone kijker kunnen verrichten, maar over het algemeen wordt toch door hen erkend, dat een prismakijker hun nog beter zou voldoen. Ontegenzeggelijk heeft de prijs een grooten invloed op de keuze van het instrument; niet iedereen schikt het een bedrag van f60 of f70 uit te geven, waar hij misschien met een bedrag van f20 of f25 kan volstaan, zij het dan ook, dat hij niet heeft la crème de la crème. De in Indië meest verspreide prismakijkers zijn die van de firma's Zeiss en Görz. In den laatsten tijd treft men ook vele Huet's aan, die in den Heer Wittich in den Haag een ijverigen vertegenwoor diger hebben. Het is moeilijk uit te maken welke dier kijkers de beste is; ze komen in prijs en afwerking ongeveer overeende beoordeeling ervan is meestal een kwestie van smaak, voortspruitende uit het bezit van een der merken. De firma Bünger te Bandoeng importeert thans een nieuwen pris makijker van Hensoldt, Wetzlar, Berlin; aanbevollen in het adver tentieblaadje behoorende bij het Militar Wochenblatt. Met het verzoek om in het Indisch Militair Tijdschrift de aandacht op den Dachprismakijker te vestigen, schrijft de heer Bünger ons: „Een der belangrijkste zaken bij een H prismakijker in Indië is het onaangename oxydeeren van de voor den leek moeilijk toegankelijke oppervlakte van lenzen en vende fabrikanten\ich dit euvel zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, maar het valt ten zeerste te betwijfelen of het wel ooit geheel gelukken zal. De hoofdzaak is natuurlijk een goede afsluiting van het optisch binnenwerk. De volgens het Porro'sche prisma systeem vervaardigde kijkers—en dat zijn, buiten de fabrikaten met Hensoldts Dachprisma, de meest bekende modellenzijn meestal door aanschuifdeksels afge sloten, terwijl dit bij den Dachprismakijker geschiedt middels goed afgewerkte schroefdraden, hetgeen veel beter is. 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76