Korte Mededeelinoen. [Mrt. 1914. Weinig leeken zullen in staat zijn een Porro prismakijker met aanschuifdeksel schoon te maken en het instrument daarna weer behoorlijk te justeeren. Dit laatste is ook voor het schoonmaken van groot belang, omdat na het afschroeven van het objectief het stel prismas in zijn geheel gemakkelijk uit den kijker kan worden verwijderd en ge reinigd, terwijl daarna, door de aan wezigheid van nokjes en overeen komstige gaatjes, het binnenwerk niet anders dan op de juiste plaats in den kijker kan worden geschoven. Bij de Huet kijkers kan wel het prismastelsel in zijn geheel uitgenomen worden, maar toch blijft het moeilijk bij alle oppervlak ken der prisma's te komen. Van welk groot belang het is, indien een prismakijker gemakkelijk is schoon te maken, moge uit het volgende blijken. Wil een prismakijker in de tropen zijn goede hoedanigheden be houden, dan moet hij schoon gemaakt worden, zoodra, van achteren er in kijkend, men een blauwachiigen aanslag waarneemt. Mocht de eigenaar dat niet zelf willen doen, dan kost hem dat f 1.50 voor een Dachprismakijker. Een Zeiss of Görzkijker moet in dit geval geheel uit elkaar genomen worden en daarna weer gejusteerd, wat, indien het met de vereischte zorg gebeurt, ongeveer een dag arbeid en minstens f 15.— kost. Waar de Hensoldt Dachprismakijker nu weinig moeite en on kosten voor de reiniging eischt, zal men er eerder toe overgaan dan bij een kijker van het Porro systeem. En juist het zoolang mogelijk wacaten met de kostbare reiniging heeft het gevolg, dat de oxydatie verder gaat, de gepolijste glas oppervlakten aantast en er gaatjes invreet, die dan alleen dooreen vakman met groote moeite te verwijderen zijn. Resumeerende, hebben de Hensolot Dachprismakijkers de volgen de voordeelen boven andere prismakijkers: 1. Het binnenwerk oxydeert niet zoo vlug als bij andere kijkers, omdat de afsluiting middels goed afgewerkte schroefdraden geschiedt. 2. Het binnenwerk kan gemakkelijk door een leek worden schoon gemaakt en weer gejusteerd. 3. De vorm is aangenaam en gemakkelijk. Wij hebben den Hensoldtkijker in het terrein beproefd en hij heeft 259

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 77