Boekbeoordeeling en -aankondiging. De strijd tegeo den Inlandschen uijond. (Aanhangsel op Boogebooro en Pop,) Door Kapitein [D. 3. E, B05. Jammer dat dit werk niet 10 jaren vroeger verscheen, toen Sumatra en Celebes nog reusachtige stukken terra incognita bevatten, toen Bali nog zijne eigenmachtige potentaatjes had, die onze voortdurende en waakzame aandacht vroegen, toen in het kort ons gezag over groote gebiedsdeelen slechts een internationalen klank had, doch in die streken inderdaad niets beteekende. Toen was de „strijd tegen Inlandsche volkstammen" nog een dagelijksche moger lijkheid, waarin een „eerste periode" van „georganiseerd verzet" de- „geheele weerbare bevolking" te verwachten was (blz. 4) Die moge lijkheid bestaat niet meer. De toen nog weinig of niet bekende landen zijn thans goed- of kwaadschiks tot de volledige erkenning onzer heerschappij gebracht, de lastige potentaatjes zijn onscha delijk gemaakt, honderden en duizenden vuurwapenen zijn in die streken ingenomen en vernietigd. De invloed onzer bestuurs-amb- tenaren dringt tot in de verste kampongs door, onze tolambtenaren waken tegen invoer van nieuw schietgeweer. Neen, de kans op expedities is vooibij, wij hebben nog alleen excursies en patrouilles in meer of min bekende en in kaart gebrachte streken te ver wachten, met het doel orde en rust te herstellen (belasting onlus ten ter Sumatra's Westkust in 1908/9 en West Borneo in 1912) of onverzoenlijken onschadelijk te maken (Atjeh). Van een strijd tegen een partij, die ook maar in de verte tegen onze wapens is opgewassen, is geen sprake meer. De inlander is ontwapend. Met lans, klewang en kris is hij voor het leger geen gevreesde tegenpartij meer. Met deze woorden is echter geenszins eene veroordeeling van het werk uitgesproken, want al zijn zijne lessen niet meer in het groot toe te passi n, zij blijven toch van waarde voor den excursie commandant en patrouille-officier, die rekening zal hebben te houden met de ondervinding der krijgsgeschiedenis, door S. tot over-het-geheel juiste lessen omgewerkt. Hoewei in het algemeen de grondbeginselen der tactiek altijd en overal dezelfde zijn en blijven, en er dus ook van een bijzon dere tactiek in den strijd tegen den Inlandschen vijand geen sprake kan zijn, zoo bestaan er toch in de toepassing der grondregels 277

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 95