De ziekendragers bij bet Dndische heger. Met betrekking tot onderwerpen betreffende de uitoefening van den militair-geneeskundingen dienst in- en na het gevecht, worden we in het I. M. T. niet verwend. We gelooven niet dit te moeten toeschrijven aan weinig belangstelling voor die onderwerpen bij de officieren van gezondheid of bij de troepen-officieren; de oorzaak moet, naar vermeend wordt, gezocht worden in de omstandigheid, dat, om ter zake beschouwingen te kunnen leveren, die voor opname in het tijdschrift belangrijk genoeg geacht worden, men dikwijls van oordeel is, dat men zoowel tacticus als medicus moet zijn. Wél krijgen nu onze medici, althans voor een groot deel, eene tac tische opleiding, maar de duur van den daartoe gegeven cursus is slechts kort, terwijl degenen, die den cursus volgden, slechts zelden in de gelegenheid zijn bij oefeningen op eenigszins groote schaal de nooden van hunnen dienst in het gevecht te leeren kennen. De troepen-officieren, vooral diegenen, die van de gevechtsleer een bijzondere studie maakten, zijn, wat dat betreft, in het voordeel, maar missen weer de noodige kennis voor hetgeen eene goede behandeling van zieken en gewonden vereischt. Hoewel de toestand in andere landen niet veel van den bovengeschet- sten afwijkt, zien we toch, dat in de militaire lectuur in die landen meermalen artikelen voorkomen over bedoelde onderwerpen (Boerner, Niebergall, Beyer, Berthier e. a), die er zeer zeker veel toe bijdragen het lot van onze gewonden in de toekomst goed verzorgd te zien, maar uit den aard der zaak wordt daarin geen rekening gehouden met speciaal Indische toestanden. Het is vooral met het oog hierop, dat wij wrijving van gedachten over onderwerpen betreffende de uit oefening van den geneeskundigen dienst vóór, in, en na het gevecht in het belang van het leger achten. Een stap in de goede richting te dien opzichte mag genoemd worden de applicatorische studie van den heer E Sieburgh, opge nomen in de December aflevering van 1912 en de Januari aflevering van 1913. Door dien schrijver werden de voorschriften, vervat in 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 41