w De militair-Politieke toestand nan 3apan in 1913. fllgemeene Beschouwingen. De gebeurtenissen, welke het jaar 1913 voor Japan eene bijzon- zondere beteekenis geven, zijn de kabinetswisseling en de daarmede in verband staande rustverstoringen in bijna alle groote steden in Februari, de afkondiging van eene wet, welke landbezit in Californië onmogelijk maakt voor ingezetenen, die niet tot Amerikaansch burger genaturaliseerd kunnen worden en de onlusten in het Yang tse-gebied. Den 2den December 1912 had de toenmalige ministerpresident, Markies Saionji, den Keizer het ontslag van het geheele kabinet aangeboden wegens ernstig verschil van meening met den minister van oorlog, Luitenant-Generaal Baron Uyehara, over de door dezen verlangde legeruitbreiding. Eerst den 17den d.a.v. werd de crisis opgelost door de benoeming van Prins Katsura tot ministerpresident, die den Luitenant-Generaal Baron Kigoshi als minister van oorlog in zijn kabinet opnam, terwijl admiraal Baron Saito, na eene aan vankelijke weigering, op persoonlijk bevel van den Keizer de por tefeuille van marine behield. Hoewel Katsura de plannen van zijn voorganger om door hervor ming tot bezuiniging en alzoo tot verlichting van den belastingdruk te geraken, in zelfs grooteren omvang overgenomen had en uitdruk kelijk verklaard had geen gelden voor nieuwe divisiën op de begroo ting voor het komende jaar te zullen aanvragen, had men over het algemeen geen vertrouwen in een kabinet, dat uit aanhangers van den Choshuclan voortgekomen was; men verwachtte het tegendeel van hetgeen de nieuwe ministerpresident beloofde, en de Seiyukai, welke de meerderheid in de kamer van afgevaardigden bezat en der halve een zuiver parlementair kabinet verlangde, wist de vooringe nomenheid van het groote publiek tegen het derde kabinet-Katsura op handige wijze ten eigen bate aan te wenden. Reeds in de eerste dagen van Januari heerschte eene zekere onrust, die niet bedaarde, toen Katsura den 18den van die maad den rijksdag verzocht zijne zittingen te beginnen op den 5den Februari in plaats van, zooals gewoonlijk, op den 21sten Januari, omdat hij wegens gebrek aan 232 ^7

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 50