Uit de practijk. [Mrt. 1914. welk punt aangeeft op welke wijze de gesloten sectie van uit de verspreide orde wordt hersteld. Volgens de omschrijving van de uitvoering van het Co.: „Verzamelen" heeft dit steeds in front plaats. Waar nu bij het oplossen van de sectie in gesloten brigades, het verspreiden van de gesloten sectie en het herstellen van de gesloten orde bij de in gesloten brigades opgeloste sectie, alle bewegingen zoowel uit de front- als uit de flankformatie kunnen plaats hebben en ook in die formatiën kan worden teruggekomen, komt het mij gewenscht voor ook bij het „verzamelen" in die beide formatiën de gesloten sectie te kunnen formeeren. Terreinsomstandigheden bijv. kunnen het noodig of gewenscht maken, bij het verzamelen niet de sectie in front, doch uit de flank te doen herstellen. De hierboven staande bespreking van eenige punten uit ons nieuw Infanterie excercitiereglement Deel I is het gevolg van bij de practische beoefening gemaakte opmerkingen. Bij een eventueele herziening of aanvulling van het reglement moge zij van practisch nut blijken te zijn. k De gymnastiek in het leger. Na de ingezonden stukken over het schermen en het zwemmen (I. M. T. No. 9 en 10 1913 en No. 1 1914) lijkt het mij niet on nuttig een oogenblik de aandacht te vragen voor iets, wat, evenals de bovengenoemde takken van sport, veelal erg stiefmoederlijk be handeld wordt, n.l. de gymnastiek. Waar het onderricht in het „schermen" zich bepaalt tot passen, wendingen, draaien rechtsomkeert, werpstooten, enz, daar zien we dat de oefeningen in de gymnastiek ook bijna nooit verder gaan dan de allereerste beginselen. Aan den rekstok optrekken of in steun zetten, aan de brug opspringen tot steun, gevolgd door een beetje zwaaien met de beenen en de een of andere zit; een beetje vèrspringen, een beetje hoogspringen, zoo nu en dan vrije oefeningen of gymnastiek met het geweer, ziedaar met een enkel woord de gymnastiek in 'ons leger geschetst. (Dit wat betreft de gymnastiek bij de veldbataljons. Van de opleiding bij de depot- bataljons heeft schrijver geen ondervinding). Waar ziet men een 251

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 69