April 1914.] Overzicht van eenige Tijdschriften. door voorpostendetachementen te doen bezetten en vasthouden. Het Ned. V. V. voert dat beginsel meer consequent door. De veldwachten, als zoodanig zijn afgeschaft, terwijl thans is aan gegeven dat het voorpostendetachement zich beveiligt door wachten, welke van 6 man tot Yi sectie sterk kunnen zijn. Deze wachten zijn zuiver waarschuwingsorganen. Om zoo sterk mogelijk te blijven, wordt gewoonlijk niet meer dan H gedeelte als wachten vooruitgeschoven. Het bovenstaande moge doen zien, welke belangrijke verandering het Ned. V.V. heeft ondergaan. De vraag kan rijzen, zoo zegt kap. Hardenberg, of men zich in een leger met korten oefentijd en grootendeels met verlofs- personeel geëncadreerd, de weelde kan veroorloven een V. V. te ontwerpen, hetwelk zich zoozeer beperkt tot het geven van begin selen. Met S. antwoorden ook wij daarop, ja. Het nieuwe V. V. dwingt tot nadenken. Kapitein van Dam van Isselt geeft een korte schets betreffende „vervolgingen", waarbij eenige „strategische vervolgingen" uit de Napoleontische oorlogen nader worden behandeld. De theorie ter zake is wel wat anders dan de practijk, zoo merkt S. op. Deze laatste leert, dat krachtige, beslissende vervolgingen in werkelijkheid hoogst zeldzaam waren. In „Het vernietigingsprincipe in den oorlog" gaat de schrijver voort met het aanhalen van voorbeelden ter vergelijking van de waarde van gedisciplineerde legers ten opzichte van troepen met weinig krijgstucht. Aan het slot van zijn causerie „Met de 1ste Mitrailleurafdeeling op cavalerie- en op legermanoeuvres in 1913" stelt kap. Verberne nog de vraag, of de tractie van de mitrailleur-afdeeelingen aan de in Nederland te stellen eischen voldoet. Wat de bereden-afdeelingen betreft, behoeven we, na al wat over de prestaties daarvan door S. geschreven werd, niet te vragen, wat zijn antwoord is. S. behandelt daarna nog de mitrailleurs op motor-rijwielen, waar mede eenigen tijd geleden in Nederland proeven zijn genomen. Naar 't oordeel van S. is 't schieten met mitrailleurs van af motor rijwielen tactisch onjuist. Een mitrailleur moet kunnen wegkruipen in een verborgen hoekje en dat gaat met het motor-rijwiel niet. 386

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 100