Overzicht van eeniqe Tijdschriften. [April 1914. Voorts bevat deze aflevering nog de volgende artikelen: „Oefening op de kaart", door J. C. van den Belt; „Militaire bruggen, stelsel Mulder", door kap. Mulder; „Het Duitsche Leger", door J. C. van den Belt. De Militaire Spectator 1914 No. 2. Zooals reeds werd vermeld, zou in de studie „De Balkanoorlog 19121913" in deze aflevering een begin worden gemaakt met de behandeling van de operatiën in Thracië. Als inleiding tot die ver handeling wordt een overzicht gegeven van de organisatie bewa pening en uitrusting van het Bulgaarsche leger. Verder wordt in dit artikel nog slechts besproken de concentratie van het Turksche alsmede de strategische opmarsch van de Bulgaarsche strijdmacht. De kap. adj. der artillerie W. H. Doorman bespreekt „enkele pun ten betreffende de opleiding van het personeel, meer in het bijzon der bij de bereden-artillerie." Wel legt het opleidingsvoorschrift der bereden-artillerie bijzonder den nadruk op de opvoeding van het personeel, maar in werkelijk heid geschiedt dat, zoo meent S. nog zoo weinig. Men is al zoo veel bezig met de technische opleiding, dat er voor de moreele op voeding geen tijd overblijft. Naar onze meening is het niet in hoofdzaak gebrek aan tijd, maar wel gebrek aan kunnen. Wij officieren zijn nu eenmaal geen gebo ren opvoeders en het wordt ons niet geleerd. Komen de voorstellen van de Staatscommissie tot herziening van het militair onderwijs in vervulling, dan zal er aan deze materie wat meer aandacht worden geschonken, maar naar onze meening toch nog niet voldoende. S. vestigt in verband met zijn onderwerp nog de aandacht op het werkje van den Franschen luitenant Rimbault, getiteld: „Le „soldat dans la guerre de demain, causeries morales sur la guerre". Een zeer actueel onderwerp wordt behandeld door den len luit. adj. der Inf. G. Kuyper, n. 1. „Het beschieten van vliegtuigen door infanterie". Het lijkt zoo op 't eerste gezicht een hopeloos werk om een vliegtuig, dat zich daar boven onze hoofden met een snelheid van b. v. 20 M. per secunde op onbekende hoogte in een of andere richting voortbeweegt, met kans op succes te beschieten. En toch ziet S. wel eenige lichtpunten, en wel: 387

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 101