ra (Itededeelingen betreffende bet Üëd.-Dnd. leger. Oprichting nan een Krijgsgeschiedkundig flrchiei, Voostellen werden gedaan tot oprichting van een Krijgsgeschied kundig Archief bij het Hoofdbureau van den Generalen Staf. Hoewel reeds sedert geruinren tijd de behoefte werd gevoeld aan een stelselmatig onderzoek van de op de Indische krijgsge schiedenis betrekking hebbende archivalia, was de uiterst beperkte formatie van den Indischen Generalen Staf echter oorzaak, dat tot nu toe nog slechts zeer weinig op koloniaal krijgsgeschiedkun dig gebied kon worden verricht. Sedert enkele jaren worden thans de talrijke in Nederland aan wezige koloniale archivalia ten behoeve van militaire doeleinden onderzocht, voor welk doel bij het Krijggeschiedkundig Archief van den Generalen Staf daar te lande een voorloopige koloniale afdee- ling werd opgericht, waarbij een tweetal gepensionneerde officie ren van het N.I. leger werkzaam zijn. Het wordt evenwel bepaald noodzakelijk geacht, dat daarnaast zoodra mogelijk een aanvang wordt gemaakt met het gezet onder zoek van de in Indië berustende krijgsgeschiedkundige gegevens, teneinde te bevorderen, dat de resultaten van den gezamenlijken arbeid, neergelegd in krijgsgeschiedkundige studies en verhan delingen, binnen afzienbaren tijd ter beschikking van de beoefenaars van de Indische krijgsgeschiedenis kunnen worden gesteld. Teneinde voor de leiding van bedoeld onderzoek de beschikking te erlangen over een voor genoemde taak ten volle berekend ge- pensionneerd hoofd- of subalternofficier, werd voorgesteld aan de in het leven te roepen betrekking van „Directeur van het Krijgs geschiedkundig Archief" eene bezoldiging te verbinden van f 600 's maands, met 4 drie-jaarlijksche verhoogingen van f 100's maands, een en ander boven het pensioen te genieten. Als vast personeel zal aan den titularis alleen een sergeant-schrijver behoeven te worden toegevoegd, terwijl verder althans voorloopig, kan worden volstaan met enkele subalterne officieren, bij voorkeur gewezen leerlingen van de Hoogere Krijgsschool, telkens voor den tijd van één a twee jaren ter beschikking van den Directeur te stellen. Met de aan den voorgestelden maatregel verbonden uitgaven zal worden rekening gehouden bij de ontwerp-begrooting voor 1915. 389 1) Verstrekt door het D. v. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 103