April 1914.] De werkzaamheden der moderne bereden-art. formeeren, Cdt. pionierafdeeling zal weg wijzen. De Cdt. G. T. voorkomen naar de hoogte bij Ringinawe." De B.C. gaat met den élève-trompetter te voet den heuvel af naai de vermoedelijke plaats van de stelling, stelt deze vast en laat die afbakenen door twee vlaggetjes op de vleugels en schrijft het vol gende bericht aan den oudsten S.Cdt. "batterij brengen in indirecte bewakingsstelling op plaats door or donnans te wijzen; afbakening vlaggetjes bij 1ste en 4de stuk. B.C. links voorwaarts, geheele G.T. links achterwaarts in de kam pong. Observatieladder naar B.C. Telefoonverbinding wordt gelegd." Intusschen heeft de Cdt. G.T. in opdracht van den B.C. de op stelling van den G.T. gevonden naast het paardenpad in de kampong. Hij meldt dat aan den B.C. en krijgt last naar de batterij terug te keeren. Bovengenoemd bericht wordt 73/4 uur verzonden en bereikt de bat terij om 7.50 u. 500 M. Noord van paal 33, geleid doofden Cdt. van de pionierafdeeling, die de batterij bij paal 32 heeft ontmoet. Om 8.5 is de batterij bij de stelling en ontvangt alsdan dadelijk de eerste Cos. voor den bewakingsstand en is 8 uur 15 m. gereed. De trompetters bij de telefoon zijn intusschen vervangen door 4 onbereden telefonisten uit de batterij, terwijl de trompetters zooveel materieel als zij gebruikt hebben van den telefoonvoorraad van de stukken nemen en daarmede het pakpaard weder bepakken, dus weer klaar zijn voor eene nieuwe stellingverkenning. Bij het verlaten van de stelling gaat het in gebruik zijnde materieel met de batterij mee (wordt c.q. achterna gedragen). De B.C. was inmiddels weer naar zijn opstellingsplaats terug gekeerd en had bij aankomst van de batterij zijne gegevens uitgerekend voor eenen bewakingsstand met het midden schootsveld op de huizen van de Witte kruis kolonie en deze getelefoneerd. De stelling-sergeant heeft nog geen vijandelijke artillerie kunnen ontdekken, wel iemand in een boom rechts (van zijn standplaats gezien) van de huisjes Van de Witte kruis kolonie. B.C. geeft nu aan den stelling-sergeant last te blijven uitkijken links van den hoofd weg en blijft zelf waarnemen rechts van den hoofdweg Intusschen is vanuit Boegel gevuurd met granaten op de werkers en met granaatkartetsen op Warak en Randoeares. De Voorhoede-Cdt. waarschuwt dat de infanterie spoedig het ter- 1) B.C. kan hiervoor ook een S.C. uit de batterij laten komen 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 14