April 1914.] De werkzaamheden der moderne bereden-art. Hiernaast nog stelling voor de 2de batterij. De vuurleiding ge schiedt op 400 M. van de batterij Noord-West van kg. Boeloe. Meerdere stellingen ten Oosten van den marschweg nog niet ontdekt". Dit bericht wordt door den luitenant-adjudant overgebracht, die tevens opdracht krijgt om, indien de 2de batterij bij Ringinawe in stelling moet komen, den B. C. van deze batterij dadelijk den last over te brengen de batterij te laten opmarcheeren en zelf met het personeel voor te komen. De luitenant-adjudant is om 8.15 met het bericht bij den Regiments-Commandant, die den inhoud aan den A.B. mededeelt. Deze gelast daarop, dat de geheele A I Bg. in stelling moet komen bij Ringinawe met opdracht om het inleidend gevecht te steunen. De Regiments-Commandant geeft daarop den afdeelings-com- mandant door middel van den luitenant-adjudant den schriftelijken last: „Breng Uwe 2de batterij eveneens in stelling bij Ringinawa, neem het Co. der geheele afdeeling weer op u en ondersteun het inleidend gevecht. Gedekte, vijandelijke, achter Witte kruis kolonie gelegen batterijen kunnen van uit Boegel niet met G.K. bevuurd worden. Er zal van hier gevuurd worden met G. op enkele zichtbare loop graven, zoodra deze bezet worden. Geen telefoonverbinding naar mij." De luitenant-adjudant laat twee verkenners achter bij den Regi ments-Commandant voor verbinding naar den afdeelings-commandant. rijdt om 8.30 af en is om 8.40 op het kerkplein, waar hij den B.C. den zooeven genoemden last van den Afd. Cdt. overbrengt. De B.C. is om 9 uur bij den afdeelings-commandant. De batterij is om 9.25 bij Ringinawe. De 1ste batterij (vroegere voorhoede-bat terij) is intusschen onder artillerievuur gekomen. De Cdt. 2de batterij krijgt last zijne batterij te plaatsen in eene stelling 200M. van de eerste verwijderd en nog meer gedekt, met opdracht het vuur te openen op de artillerie bij de huisjes van de Witte kruis kolonie (rookverschijnselen). 9.35 opent de batterij het vuur. Daarna verplaatst de 1ste batterij zich om zich aan het vuur te onttrekken (meer Noord-Westwaarts naar de 2de batterij). De afdeelings-commandant meldt thans aan den Cdt. van de inleidende troepen (vroegeren Voorhoede-Ct.). „Ik heb last ontvangen het C°. van mijne afdeeling op mij te 306

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 20