De werkzaamheden der moderne bereden-art. [April 1914. de eerste blauwe infanterieafdeelingen, welke nog vijandelijke patrouilles voor zich uit moeten drijven. In Djatisari vindt hij eene stelling voor vd. geschikt en bij P. van Pengilon eene voor bg. Om 81/2 uur is hij in Kembangaroem en ontmoet aldaar de offi cierspatrouille van A. 11 2 Bg., welke meldt, dat bij Bandjaran geene stellingen zijn, noch dat bg. artillerie vanaf paal 33 ongezien door het ravijn achter Kembangaroem kan komen. Op dit oogenblik ontvangt de Afd. Cdt. het volgende bericht van de officierspatrouille van A II 1 Bg. „Het mij opgedragen terrein is te bereiken langs paardenpad Banjoe-PoetihTjabeann. van Ketjandran, deze weg is geschikt voor veldartillerie, doch in te zien vanaf de Witte kruis kolonie, zoodra de Kali Sraten doorgetrokken is. Berg-artillerie kan ongezien het noorden van kg. Doekoeh gedragen bereiken langs een voetpad (niet op de kaart) door de S. van K. Sraten. Goede stelling voor 2 of 3 batterijen bij hpt. 541 ten zuiden van het noordelijkste woord Doekoeh Stelling is gemaskeerd door voorgelegen bamboestruiken en tuinen. Enkele dikkere boomen moeten gekapt en bamboe moet gedund worden. Vuurleiding 150 M. westwaarts bij het paardenpad. Vuur te brengen op het geheele terrein vóór- en achter de Witte kruis kolonie tot aan den hoofdweg. Het terrein tusschen hoofdweg en kali Nepeh niet in te zien door boomenrij op dien weg. Ik laat korporaal-verkenner bij de stelling achter en ga zelf stellingen verkennen in Zuid-Gamol en Zuid-Grogol, zoodra Infanterie dit terrein heeft bezet." De afdeelings-commandant zendt dit bericht door naar den Artillerie- Commandant en voegt daarbij zijn eigen bericht: „Stellingen voor eene afdeeling gevonden bij P. van Pengilon en in kg. Djatisari. Eerste stelling door berg-artillerie gedekt te bereiken door Djatisari en ongeveer bij Dj. over K. Sraten of vanaf paal 33 op marschweg Noord-Westwaarts door de K. Sraten. Veld-Artillerie kan de K. Sraten alleen over bij Dj. van Djatisari en wordt aldaar zichtbaar vanaf Witte kruis kolonie. De stelling bij Djat. van Djatisari is te bereiken langs een weg, geschikt voor veld-artillerie (niet op de kaart), loopende van het 1) Deze stelling op de kaart aangegeven door r. 309

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 23