April 1914], De werkzaamheden der moderne bereden-art. commandanten (lees Regiments-Commandanten van de Infanterie) te moeten vechten Om IV2 uur is aan de tweede batterij bij Doekoeh last gege ven stelling te nemen bij Tjlowok (ij), omdat van daaruit de tegen aanval wordt omvat en de batterij bij Pringapoes f niet van uit Ga- mol tot zwijgen is te brengen. Alsdan krijgt A I. 2.Vd. last te vuren op het aanvalspunt der beslissende groep. Voor dit doel gaan eenige oogenblikken later beide veldbatterijen, welke op het hoofdaanvalspunt moeten vuren, vooruit naar den zuidrand Grogol (z). Hoewel zij tot Kembangaroem ongedekt vooruit moeten, is langzamerhand de -toestand ingetreden, dat de artillerie van den vijand hieraan geene aandacht meer kan wijden. Deze stellingverandering is als volgt voorbereid: De afdeelings-commandant heeft dadelijk bij aankomst in de stelling bij Djatisari eene officiers patrouille vooruitgezonden om hem in te lichten over de wegen en de stellingen bij Warak en Grogol. Deze heeft hem o.a. gemeld, dat de wegen naar de zich aldaar bevindende stellingen voor veld-artillerie geschikt zijn, behalve eene brug tusschen Kembangaroem en Doekoeh. Deze is niet om te trek ken, doch door in de nabijheid staande boomen in orde te maken. Op verzoek van den Regiments-Commandant aan den A.B. is toen deze brug door genietroepen hersteld >/2 uur). De veld-artillerie pionierafdeeling had dit ook in 1 uur kunnen doen. 318 1) Ook zouden kaderoefeningen op groote schaal voor dit beoefenen van het hooger verband bij de artillerie m.i. jaarlijks noodig zijn. Hiervoor zouden in eene plaats als bijv. Poerwakarta alle hoofdofficieren en kapi teins der bereden-artillerie (c.q. ook enkele der vesting-artillerie) moeten worden vereenigd met zooveel luitenants, onderofficieren, minderen en paarden van de batterijen te Bataia en Tjimahi, dat alle patrouilles compleet konden worden gemaakt. De eerste dagen zou dan geoefend kunnen worden onder leiding van den Chef van het Wapen, met den Commandant Bereden-Artillerie als Regiments-Commandant en al de hoofdofficieren en kapiteins in hunne eigen functies. Daarna nog eenige dagen onder leiding van den Comman dant Bereden-Artillerie met de oudste majoors als Regiments-Commandant en de oudste kapiteins als afdeelings-commandant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 32