De werkzaamheden Der moderne bereden-art. [April. 1914. middelen voor het meten van hoeken, terreinhoeken, afstanden enz. Bovendien bij elk stuk een bereden korporaal als reserve. Nederland. 1. wachtmeester, 1. korporaal-verkenner j 1. korporaal-ordonnans van de stukken, 1. korporaal telefonist I 1. trompetter-telefonist, 1. paardenhouder. Bovendien 1 caisson met bevelsmiddelen, waarbij onbereden telefonisten en seiners. Hierin observatieladder, telefoonmaterieel waarnemings- en hoekmeetinstrumenten enz. i-iij de stukken geen bereden korporaals meer over. Duitschland. 2. wachtmeesters, 2. ordonnansen, tevens seiners met batterijkijker, 2. bereden telefonisten met telefoonmaterieel, 1. Beobachtungswagen met onbereden seiners, waarnemers en allerlei materieel voor hoekmeting, waarneming enz. o. a. een hooge observatieladder. Bovendien bij elk stuk een bereden korporaal als reserve. Nederlandsch-Indië. 1. luitenant-verkenner, 2. onderofficieren, 2. trompetters (waarvan 1 met handpaard) (beiden seiner en telefonist), 2. élève-trompetters, 2. Inlandsche stukrijders, benevens bij de stukken onbereden telefonisten en seiners en bij elk stuk nog als caissongeleider een bereden korporaal, te beschouwen als reserve voor verkenners, bereden telefonist enz. Technische hulpmiddelen (nog niet definitief): 1 batterij kijker (voor het meten van hoeken en terreinhoeken), 1. afstandmeter. Telefoonmaterieel: 5 telefonen met elementen, 11 kabelhaspels a 500 M. draad en gereedschappen. Verder seinmiddelen en eenige kleinere instrumenten voor hoek- en terreinhoekmeting en een kleine bamboe observatieladder. 323

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 37