Al het bovenstaande wordt grootendeels vervoerd op een handpaard bij den B. C.; de observatieladder en de helft van het telefoonmaterieel echter op de caissons der batterij. Opzettelijk is door mij hierboven de samenstelling van de staven enz. uit eenige andere landen genoemd, omdat, naar ik vermeen, die van onze veld-artillerie nog slechts eene voorloopige is, die van de berg-artillerie nog moet gemaakt worden en de Regimentsstaf bij ons in oorlogstijd geïmproviseerd en het gebruik ervan nog steeds voor het eerst aan de practijk getoetst moet worden. Bij de vergelijking tusschen de staven enz. in de verschillende landen moet men echter niet eiken staf afzonderlijk nemen, doch alles tezamen, daar in de practijk de eene staf personeel van den an deren gebruikt. Zoo is het in Nederland voorgeschreven, dat de sterke afdeelingsstaven de inlichtingspatrouilles verschaffen voor den Reg. Cdt. en is het bij ons weer de bedoeling, dat de afdeelingscom- mandant beschikt over een gedeelte der verkenners der batterijen. Wanneer wij op deze wijze de sterkte enz. vergelijken, komen wij tot de conclusie: 1. Dat de samenstelling der staven enz. bij onze veld-artillerie goed genoemd kan worden, mits men den regimentsstaf niet wederom aanwijst op den zwakken afdeelingsstaf, maar dien ongeveer de sterkte geeft als door mij is aangegeven. 2. Dat de technische hulpmiddelen, zooals die voorloopig zijn vastgesteld, toereikend genoemd kunnen worden, behalve de hooge waarnemingsladder, welke bij ons ontbreekt en overal elders is ingevoerd. Het ontbreken van eene hooge waarnemingsladder heeft n. 1. ten gevolge, dat men daardoor bij gedekte stellingen gedwongen wordt tot óf een grooteren afstand tusschen B. C. en batterij te ne men, öf eene dichtere opstelling van de batterij bij de dekkende hoogte (tevens waarnemingsplaats). Waarschijnlijk zullen wij bij de invoering van eene dergelijke ladder ook wel tot een afzonderlijk waarnemingsvoertuig moeten overgaan. Een vervoer der waarnemings- en bevelsmiddelen, zoo als bij ons, op een pakpaard is anders te verkiezen. 3. Dat men b'ij de samenstelling der formatie der bergbatterijen het beste doet deze hetzelfde hulppersoneel der veld-batterij te geven, maar vooral niet minder, daar bij de berg-artillerie de bereden 324 April. 1914.] De WERKZAAMHEDEN DER MODERNE BEREDEN-ART.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 38