Het Soldatenkind [April. 1914, daar een tijdje, waarna dan velen, zoodra ze daartoe in de termen vallen, in dienst komen, als vader of pleegvader deed. Een bedaagd Inlandsch sergeant, wien ik hierover sprak, vond het de natuurlijkste zaak van de wereld, dat zijn zoon later ook weer sergeant zou worden, en in aanmerking genomen de gemakkelijke aannemingsvoorwaarden is dat wel te begrijpen. Intusschen is bij verschillende A. O. aan de Korps- en Detache- ments-Cdtn. de plicht opgelegd voor de kinderen te zorgen met alle hun ten dienste staande middelen. Opmerkelijk is, dat die van 1909 No. 58. de stof beperkt tot de man nelijke kinderen van mindere millitairen in den meest uitgebreiden zin. Ruimer vat de A. O. van 1910 No. 53. 3e. art. 2. de zaak op, waar gelukkig alleen van "kinderen,, wordt gesproken, evenals in de zooveel oudere order van 1872 No. 34. art. 23. en ik geloof dan ook wel, dat de meeste Korps-Cdtn. ook de meisjes zullen toelaten. Tot het onderwijs, dat vrij goed verzorgd is, rekenen wij het vakonderwijs voor de kaderscholenwat minder verzorgd is het lager-onderwijs voor eerstbeginnenden en het herhalings-onderwijs voor meergevorderden, en geheel niet verzorgd is het voor bereidend onderricht voor de kinderen, die nog niet in de termen vallen een lagere school te bezoeken. De twee groote moeilijkheden zijn de leerkrachten en de leermid delen. Toch is met verstandige leiding uit het Eurp., Inl. of Amb. kader wel wat te maken. Het zoeken kost misschien in den aanvang eenige moeite, doch dat is de goede zaak wel waard. Voor wat betreft de leermiddelen, zoo is de zaak niet eenvoudig; vooral betreffende de vraag, wat moet worden aangeschaft. Bij het Depot van Leermiddelen zijn de catalogi te verkrijgen voor de leermiddelen bij het Inl. Onderwijs en met medewerking van den Directeur van Onderwijs ook die voor het Eur. Onderwijs. Anders wil een hoofd-onderwijzer van een der scholen dat boekje wel een oogenblik ter inzage afstaan. Veel zult ge aan het laatste niet hebben, omdat onze korpsscholen die leermiddelen niet kunnen ontvangen. En hier komen wij op het eerste punt, waar aansluiting met het Dep. van Onderwijs gewenscht is, namelijk de erkenning, dat onze korps- scholen ook Gouvernementsscholen zijn; noem ze dan bijzondere 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 41