Het Soldatenkind. April. 1914.] scholen; opdat we op denzelfden voet leermiddelen kunnen bekomen als die. Daartegenover staat wel, dat de Inspecteurs van het Onderwijs dan misschien onze scholen zouden moeten bezoeken, doch wat is daartegen; ik denk, dat menig korps-commandant gaarne van hunne voorlichting partij zal trekken. Maar nu de kinderenstoet van beneden de 6 jaren. Moeten die gelaten worden in het milieu van de vrouwenloods, waar de moe ders al niet weten, hoe ze zich behelpen moeten, laat staan de kin deren te bergen. En juist in die jaren, waarin de kinderfantasie zich zoo begint te ontwikkelen. Dat is niet met 70 gld. 's jaars te bekostigen, als daarvan ook moeten betaald worden alle schoolbehoeften voor lager- en vakonder wijs. En toch is het een werk, waarvoor de ouders ons heel dankbaar zijn. Kernachtig zei een bejaard onderofficier in zijn eigen Hollandsch: „Onze kinderen verdwaalden eerst, maar nu er een school is, vinden zij den weg." De groote vraag is zeker wel, hoe het beste voor die kinderen te zorgen, want op 't gebied van schoolwezen verkeeren onze korps- scholen nog in den toestand van embryo. Wel kunnen de kinderen ten opzichte van licht en bord goed ge zet worden en behoeven zij bij voldoende aanvraag van banken niet ruggelings achter elkaar te zitten, doch de lange tafels van 3,7 M. zijn onhandig en veel te breed. We zouden meer gebaat zijn met tafels van halve lengte en breedte, wat voor de kinderen beter toe zicht en circulatie zou beteekenen, en voor het schoollocaal een meer economisch gebruik van de ruimte. Nog beter zijn schoolbanken van het tegenwoordig gangbaar mo del voor 2 a 3 kinderen. Het groote nadeel van de lange tafels is, dat de onderwijzer moei lijk bij de verschillende kinderen kan komen, en steeds de neiging er is om dicht op elkaar te zitten, teneinde de klasse niet te diep te maken. Een ander misbruik is om de tafels aan beide zijden te bevol- kenen het bord voor het smalle einde te plaatsen, natuurlijk in strijd met de meest élémentaire begrippen van schoolhygiëne, waar slechte houdingen en slecht zien op die wijze in de hand worden gewerkt. 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 42