De Militair-politieke toestand van Japan in 1913. [April 1914. Cavaleriemanoeuvres omtrent half October. Hieraan namen deel de 1ste, 2de en 3de brigade, het R.C. van de garde, het lste en 2de R.C. en 2 rijdende batterijen. Aan de oefeningen in den vestingoorlog namen alleen deel 3 ba taljons genietroepen, geen zware artillerie. Voorts hielden drie treinbataljons oefeningen in den treindienst. In September van het verslagjaar werden voor het eerst sedert de annexatie groote oefeningen door de troepen in Korea gehouden. In den zomer hielden eenige leden van den militairen raad de ge bruikelijke legerinspectiën. De geest van het leger. In het begin van Juli had de gebruikelijke bijeenkomst van de provinciale gouverneurs te Tokyo plaats tot het bespreken van ver schillende zaken met de ministers. De minister van oorlog behan delde den 8sten van die maand o.a. de veel voorkomende pogingen tot onttrekking aan den dienstplicht, waaraan vooral de ontwikkelde en welgestelde klassen der Japansche samenleving zich schuldig ma ken. Generaal Kusunose erkende dankbaar hetgeen de provinciale en plaatselijke autoriteiten, bijgestaan door politie en gendarmerie, reeds deden om het kwaad tegen te gaan en hij hoopte, dat zij ook in de toekomst daartoe zouden medewerken. Het kwaad dagteekent reeds uit den tijd, dat men zich voor 270 yen van den militairen dienst kon vrijkoopen. Wel werd deze be voorrechting der welgestelden in 1883 afgeschaft, maar de gewoonte om zich van den dienst vrij te koopen, was toen al te diep inge worteld om voor eene plotselinge verandering van de desbetreffende bepalingen te wijken en men ging door op den ingeslagen weg, doch met toepassing van ongeoorloofde middelen Ongetwijfeld geven de meer bevoorrechten in dezen een slecht voorbeeld aan het volk, dat wegens zijne moeilijke omstandigheden den dienstplicht als een zwaren druk ondervindt. Volgens de meestal goed ingelichte „Jiji Shimpo" trachtten in 1912 ong. 4000 jongelie den zich aan den dienst te onttrekken: ong. 1500 door zich licha melijk letsel toe te brengen, waarvoor er 38 gestraft werden en 341 1) Haushofer, Dai Nihon. Betrachtungen iiber Grosz-Japans Wehrkraft, Weltstellung und Zukunft, blz. 224.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 55