April 1914.] De Militair-politieke toestand van Japan in 1913. voet en kan dus schepen van het type „Kongo" opnemen. Ter vergelijking diene, dat het dok te Sasebo lang is 750 voet 7 duim, breed 111 voet 5 duim en diep 41 voet; dat te Kure is lang 720, breed 109 voet en diep 37 voet 3 duim. Het grootste dok van Oost-Azië zal dat te Yokosuka worden met de volgende afmetingen; lang 795 voet, breed 122 voet endiep 41 voet9duim. In 1911 begonnen, zal het waarschijnlijk in 1916 gereed zijn. De Kawasakiwerf te Kobe is voornemens zich een droogdok, geschikt voor schepen van 30000 ton waterverplaatsing, aan te schaffen. Gedurende de marinemanoeuvres, welke van af 26 October tot 7 November ten zuidwesten van Kyushiu plaats hadden, traden wa tervliegtuigen op, terwijl bij wijze van proef een paar jagers voor zien waren van kanonnen, welke te Kure in het bijzonder tot be schieting van vliegtuigen aangemaakt zijn. Schietproeven met scherp uit deze vuurmonden hadden plaats den 11 den Augustus in de baai van Hiroshina. Den 21sten April benoemde de Keizer Admiraal Togo tot „gensui", een rang, overeenkomende met maarschalk bij de landmacht. Bijlage I. Het geven van landbouwonderwijs in het Japansche Leger. Ten gevolge van de moeilijke levensomstandigheden van het Ja pansche volk wordt de dienstplicht als een zware druk ondervonden, omdat de afwezigheid van een zoon of een broeder, die onder de wapens geroepen is, voor de achtergeblevenen beteekent een arbeider minder, waarvan zij den gratis arbeid of wel het loon missen. Bo vendien maakt het leven in eene groote stad gedurende 2 of 3 jaar den dienstplichtige veelal afkeerig van het leven op het platteland, zoodat velen na afloop van hun diensttijd in de stad eene betrekking trachten te vinden en niet meer naar het land terugkeeren. Keeren zij wel naar het land terug, dan blijkt natuurlijk, dat zij voorloopig voor den landarbeid ongeschikt zijn en weder veel moeten aanleeren. Het is duidelijk, dat een en ander pogingen om zich aan den dienstplicht te onttrekken ten gevolge heeft, al moet dadelijk worden erkend dat dergelijke pogingen veel meer voorkomen onder de meer ontwikkelde en welgestelde klassen in de steden. Het legerbe stuur is zich dit zeer goed bewust en ziet ook ongaarne den- 352

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 66