De Militair-politieke toestand van Japan in 1913. [April 1914. trek naar de groote steden toenemen, daar de plattelandsbevol king de krachtigste soldaten geeft, die bovendien gemakkelijker dan stedelingen aan discipline te gewennen zijn. Door het geven van landbouwonderwijs gedurende den diensttijd tracht men nu deze nadeelen te bestrijden; daar de diensttijd onder de wapens even wel uitsluitend voor de militaire opleiding gebruikt wordt in het tegenovergestelde geval ware het beter den diensttijd te verkor ten wordt dit landbouwonderwijs alleen in den vrijen tijd gegeven en is het alzoo niet verplicht. Hoogstwaarschijnlijk zal op de man schappen wel een zachte drang uitgeoefend worden om hen tot deelneming aan te moedigen, ook, omdat de korpscommandanten liever niet zien, dat de manschappen in hun vrijen tijd door de stad slenteren, waar zij allicht inrichtingen bezoeken, welke physiek en moreel gevaarlijk voor hen zijn kunnen. De regeling van het landbouwonderwijs is aan de divisiecomman danten overgelaten; als voorbeeld wordt hieronder in het kort me degedeeld, hoe het bij de 1ste divisie te Tokyo en bij de 10de divisie te Himeji plaats heeft. In de 1ste divisie werd het landbouwonderwijs aan onderofficieren en manschappen begonnen den 4den Juni 1911. De leerlingen be hoorden tot den divisiestaf, het 1ste R.I., het 3de R.I., het lste R.C., het lste R.V.A., het lste Tr.B. en het verplegende personeel van het 2de garnizoenshospitaal te Tokyo. De onderwijskrachten werden welwillend door de landbouwschool te Tokyo gegeven. Zoowel gedurende Augustus als gedurende November heeft het onderwijs niet plaats. Voor de lste-jaarsmanschappen begint het onderwijs vier maanden na hunne aankomst bij het korps, alzoo na afloop van de eerste oefeningsperiode. Het duurt 6 maanden, n.l. van April tot en met September. Het onderricht voor de 2de-, c.q. 3de- jaarsmanschappen wordt aangevangen in December en duurt eveneens tot en met September van het volgende jaar. Het onderricht heeft plaats 's Zondags om de 14 dagen in den voormiddag, telkens 2 uren, in de leerzalen der landbouwschool. Het heeft zoowel theoretisch als practisch plaats en wordt zoo eenvoudig mogelijk gehouden. 353

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 67