De overgave van het legercommando. [April 1914. gelegenheid, in afwachting van de formatiewijziging, noodigomden titel van de "Chefs" van Wapens en Diensten te wijzigen in dien van "Inspecteur", voorloopig bij rondschrijven te regelen, terwijl de nieuwe instructies voor de evenvermelde autoriteiten reeds gereed zijn, doch niet zullen kunnen worden gepubliceerd voor dat de for matie en verschillende reglementen, voorschriften en Algemeene Or ders zullen zijn herzien. Aan het einde gekomen van mijn rede, gevoel ik mij gedrongen U allen en met name de afdeelings- en gewestelijk mil. commandan ten, als mijne vertegenwoordigers in het Leger, en de afdeelingschefs van het D. v. O., mijn dank te zeggen voor de groote werkkracht en de uitnemende toewijding steeds aan den dag gelegd, en voor de wel doordachte adviezen, mij vele malen verstrekt, zonder welke het mij niet mogelijk zou zijn geweest mijn taak naar behooren te ver vullen. U, Generaal-Majoor Michielsen, weldra Legerbevelhebber, wensch ik toe een voorspoedig commandotijdperk! Moge het U zijn gegeven Uw aanstaande taak tot bevrediging van Uzelven te vervullen! Ik heb de eer thans het bevel over het Ned. Ind. Leger en het beheer van het Departement van Oorlog in Ned.- Indië aan U over te geven. Hierop antwoordde generaal Michielsen: Generaal van Daalen! Naar aanleiding van de zooeven door Uwe Excellentie gespro ken woorden en onder dankbetuiging voor de welwillende bedoe ling te mijnen opzichte waarvan zij blijk gaven, moge mij een kort wederwoord zijn toegestaan. Voor U is thans het oogenblik aangebroken, dat ons allen een maal te wachten staat, het oogenblijk n.l., waarop wij afscheid moeten nemen van het kranige Indische Leger, nadat wij daaraan gedurende tal van jaren en in den besten tijd van ons leven onze beste krachten hebben gewijd. Uiteraard echter kan het slechts weinigen onzer even als U be schoren zijn op dat oogenblik den hoogsten rang in het Leger te hebben bereikt en terwijl wellicht geen ander daarbij alsdan zal kun- 359

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 73