De werkzaamheden der moderne bereden-art. [April 1914. A. I. Bg. moet zoodanig geplaatst blijven, dat zij desge vraagd steun kan verleenen aan de vasthoudende groep. 4. Bevelen voor andere hulpwapens en diensten en treinen pro memorie (o. a. Iste artillerie munitiecolonne op de aloon2). Telefoonverbindingen enz. pro memorie. A. B. naar het kerkhof bij zuidgrens Djatisarie naast het paardenpad naar Kembangaroem. Verder verloop van het gevecht. 12 uur komen Blauwe tirailleurlinies uit Grogol en Gamol en ontvangen hevig infanterie- en artillerievuur, doch worden krachtig gesteund door eigen artillerie, die vanuit Doekoeh op de vijande lijke infanterie en vanuit Djatisarie op de vijandelijke artillerie vuurt. 1 uur. De reeds ver gevorderde aanval komt tot staan door den invloed van een tegenaanval op het plateau ten Oosten van Tjlowok, gesteund door artillerie aldaar opgesteld, welke voorloopig niet door de blauwe artillerie onder vuur te nemen is. Beide bergbatterijen bij Doekoeh moeten daarvoor eerst van stelling veranderen. Twee veldbatterijen van Djatisari nemen daarop de taak van de artillerie in Doekoeh op zich en moeten daarvoor later ook voorwaarts van stelling veranderen. 3 uur begint de roode infanterie overal te wijken. De roode artillerie heropent gedurende korten tijd heftig haar vuur, maar wordt overal onderdrukt. Daarop rukt de blauwe infanterie overal in de vijandelijke stelling. Zij wordt daarbij vergezeld door de veldbatterij, welke in Djatisari fs blijven staan, en die nu over Warak in de stelling rukt. Ook een der bergbatterijen van Ringinawe trekt dadelijk langs den marschweg naar de Witte kruis kolonie, doch daar vinden deze batterijen geene stellingen voor vervolgend vuur. Eene der batterijen van A II bg. tracht, door zich in Zuid-Westelijke richting te verplaatsen, eene stelling in te nemen voor vervolgend vuur. Munitie is echter zoo goed als niet meer beschikbaar. Voor de roode partij is aangenomen, dat zij bestaat uit 2 Indische brigades normale-formatie en voorzien van berg-artillerie (dus 4 snelvuurbergbatterijen in 't geheel). De commandant heeft besloten Noord-Oostwaarts van en vóór langs Witte kruis kolonie eene stelling te bezetten, welke den 20sten Augustus, onder dekking van 293

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 7