April 1914.] Urr DE practijk. De afdeeling slechte infanterieschutters had dus nog verreweg betere uitkomsten dan de afdeeling scherpschutters der schutterij. „Men kan moeielijk duidelijker het verschil doen zien tusschen het vuur van den niet en van den wel gedisciplineerden oorlogsschutter", besluit de R.M.S. Een mooie oefening voor het schietkamp. 60 S.V. beveelt terecht concurrentie-vuur, waarvan deze oefening een nuttige variatie is, aan (alleen moet men niet veel verwachten van valschijven). Die zijn in den regel onbetrouwbaar. Zij waaien om, vóór ze getroffen wor den, of blijven soms aan het haakje hangen, ondanks de treffers. Practischer is het, de schijven te doen vasthouden door manschap pen en na een treffer te doen verdwijnen. Daartoe is een 234 M. diepe en 3/4 M. breede loopgraaf met loodrechte wanden noodig, waarin 9e schijvenhouders op gewilden afstand naast elkaar wor den geplaatst, met den rug plat tegen den stijlen wand aan de zijde der vurende afdeeling geleund. De man ziet onafgebroken naar de schijf, die hij aan een bamboe steel juist boven de loopgraaf zichtbaar houdt (kop, borst, of romp), en laat haar bij een treffer dadelijk zakken. Op onze buitenpost hielden wij indertijd alle concurrentie-vuren op deze wijze. Deze hadden steeds een vlot en volkomen betrouw baar verloop. De schijven maakten wij van afgekeurd dakgootijzer, waarin de kogelgaten gemakkelijk met hamer en plaksnipper wer den gedicht. Dit materiaal is duurzaan en licht. Een lange steel in het midden. De schijvenhouder went dan meteen aan de muziek van het mas- savuur, dat hem rakelings over het hoofd sist en gonst en huilt en knettert. Het heuvelterrein van Madja leent zich prachtig voor zoo'n obser- vatiegoot. Zij kan een flinke lengte hebben en volkomen afwateren. M. De gymnastiek in ons leger. (Naar aanleiding van het artikel van den heer Schneider, voorko mende in de Maart-aflevering '14 I. M. T. blz: 251.) In zijn schrijven komt de heer S. tot de conclusie dat iedere man zich slechts 4'/2 min. inspant per lesduur van 45 min. en wil op grond daarvan een ander stelsel, volgens Zweedsche methode, waarbij 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 80