April 1914.] Uit de practijk. Het bovenstaande samenvattende hebben we ons afgevraagd, van waar schrijver de officieren en instructeurs meent te halen, die voldoende op de hoogte zijn van de beginselen der zweedsche gynnas- tiek om de oefeningen te kunnen onderwijzen en de daarbij gevor derde correcte houdingen voortdurend te kunnen controleeren? Bovendien zou het voor die instructeurs zeer moeilijk zijn, om bij gemis van zweedsche toestellen de noodige afwisseling in de oefenstof te brengen, teneinde die aantrekkelijk te maken; gelukt hun dat niet, dan zal de factor verveling spoedig een rol gaan spelen. Waar thans reeds groot gebrek bestaat aan goede instructeurs, niettegenstaande wij in Holland een gymnastiekschool hebben voor officieren en onderofficieren, vervalt schrijver in de fout een stelsel te willen invoeren, berustende op geheel andere beginselen en waarvoor in 't geheel geen onderwijskrachten aanwezig zijn. Om alleen even stil te staan bij de oef: in de fig: op blz: 254 (I. M. T. No. 3) aangegeven, zou men de vraag kunnen stellen Hoe moet die oef: worden uitgevoerd en welke fouten kunnen daarbij gemaakt worden? In een werk over zweedsche gymnastiek „l'Education physique" kan men de beantwoording vinden: „Pour exécuter les extensions dorsales le gymnaste, progressivement d'une a trois longueurs de pied d'un aide ou d'un engin, qui lui sert d'appui, s'arcboute vers l'arrière de tout le corps en une courbe régu- lière en s'efforqant de rejeter le thorax (borst) vers le haut et Ie bassin vers l'arrière, la poitrine soit rejetée au dessus des bras. II importe de ne commencer ces exercises que lorsque l'allongement des pectoraux (bortspieren) permet de placer les bras dans le prolon- gement du tronc et lorsque les exercises dorsaux auront accou- tumé les muscles de ces régions a de fortes contractions. Les fautes que commettent habituellement les élèves sont: le corps est affaisé entre les bras, ceux-ci ne sont point tendues, pas plus que les genoux, la flexion des reins est trop prononcée et la poitrine insuffisamment projetée vers le haut. Uit dit voorbeeld zal voldoende blijken, dat het zeer de vraag zal zijn of men na constant gedurende het volle uur zweedsche oef: te hebben uitgevoerd, werkelijk iets gedaan heeft in 't belang van de lichamelijke ontwikkeling en of men door het aannemen van ver keerde houdingen niet in tegengestelde richting gewerkt heeft. 368

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 82