April 1914.] Uit de practijk. B. Meer tijd te besteden aan lichamelijke ontwikkeling, dan thans daarvoor uitgetrokken wordt. C. Den tijd, die gedurende eene les werkelijk aan oefening besteed wordt, zoo groot mogelijk te maken. D. Het aantal rustbeurten zoo klein mogelijk te maken. E. Eene doelmatige lesindeeling. Ad. A. Het aantal officieren en Eur: onderofficieren dat eene cursus aan de Noormaal Schietschool gevolgd heeft in gymnastiek en schermen voorziet wat de onderofficieren betreft o.i. niet in de behoefte aan instructeurs in gymnastiek en schermen. Daarom zouden wij voor de Eur: onderofficieren eene opleidingscursus in Indië wenschen, geleid door officieren, die niet alleen een cursus aan de N. S. met gunstigen uitslag beëindigd hebben, maar die bovendien nog eene meer wetenschappelijke opleiding kregen. De cursus zou moeten staan naast de N.S. en de leiders ervan zouden door geregelde correspondentie geheel op de hoogte moeten blijven van de in Europa heerschende denkbeelden. Door geregelde detacheeringen, bijv: 1. onderofficier per op Java gelegerd veld- en depotbataljon, zou al heel spoedig voorzien zijn in beter onderlegde vaste instructeurs. De officieren zouden hunne opleiding moeten blijven ont vangen in Holland. Hier kunnen zij bezwaarlijk aan den dienst onttrokken worden, terwijl de pas benoemde officieren vóór hunne uitzending volop den tijd hebben om zich grondig op de hoogte te stellen. Zoolang echter eene dergelijke cursus nog niet geopend is, moet met de thans aanwezige krachten de meeste zorg besteed worden aan de vorming van instruc teurs bij de bataljons. Het kader moet daartoe minstens één uur per week onderricht hebben, zoowel in gymnastiek als in schermen, terwijl de in iedere les te behandelen oefenstof een afgerond geheel moet vormen. Ad. B. Wordt behandeld na Ad. E. Ad. C. Om den werkelijken oefeningstijd zoo groot mogelijk te maken moet op het "olgende gelet worden: lste. Op het uur dat de aanvang der les (spel) gelast is, staan de deelnemers aangetreden ter plaatse, waar het onderricht begint. 370

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 84