April 1914.] Uit de practijk. Naar gelang van de bekwaamheid van den onderwijzer kan de sterkte der klasse opgevoerd worden tot 30 a 40 man; als regel moet gelden, de beste onderwijzer bij de slechtste klas. De klassen worden zoo mogelijk steeds buiten in de scha duw opgesteld. De leider geeft daarna aan den instructeur een zoogenaamd thema op, bijv: armen heffen en buigen armen strekken! uitgangshouding romp buigen ofwel romp draaien; met gebogen beenen plaatsen knieheffen armen. Door arm-, romp-, been-, en zoo nu en dan ook hoofd bewegingen met elkander te verbinden, kunnen door veran dering van richting uit elk thema meerdere vier-, later zes- deelige oef: gevormd worden. Nadat de onderwijzer de oef: heeft voorgedaan, zoo noodig in front en uit de flank, wordt ze dadelijk door de klasse éénmaal uitgevoerd, waarna de onderwijzer in 't kort de gemaakte fouten aangeeft. De oef: worden daarna veelvuldig herhaald op tel of met tusschentellen. Indien de onderwijzer het tellen aan den helper overlaat, dan heeft hij zelf volop gele genheid om gedurende de uitvoering opgemerkte fouten te verbeteren. De spelen. Na beoefening van den vorm van steenstooten en staaf- werpen, kan aan de spelen het karakter van wedstrijd gegeven worden door opstelling als in de fig 5 en 7 is aangegeven. Fig: 7 is overgenomen uit een werkje „Volks feesten en Volksoefeningen" door S. v. Aken. De lust voor beoefening van voet-, korf- en vuistbalspel wordt zeer verhoogd door stipte toepassing van de spelregels, door aanwezigheid van behoorlijk spelmateriaal, door duidelijke uitzetting van de speelvelden met vlaggetjes en witte banden en tenslotte door het doen dragen van zichtbare onderschei dingsteekenen. Op bovenstaande wijze een les inrichtende, spant ieder man zich niet 4V2 min., doch minstens 15 min. in, hetgeen met het oog op gepaste rustbeurten voor dien dag vol doende geacht moet worden. De hooge eischen, die in oorlogstijd aan het physiek gesteld 372

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86